Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruský úřad zařadil americkou firmu Meta na seznam teroristů a extremistů

Meta Platforms
Meta Platforms
Foto: Meta Platforms

Ruský úřad Rosfinmonitoring, který má na starosti boj proti praní špinavých peněz a proti financování terorismu, zařadil americkou technologickou společnost Meta Platforms na svůj seznam teroristů a extremistů. Informovala o tom dnes ruská zpravodajská agentura Interfax. Meta je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp.

Ruský soud již v březnu označil firmu Meta za extremistickou organizaci a zakázal provoz sociálních sítí Facebook a Instagram v Rusku. Meta se proti verdiktu odvolala, v červnu však soud její odvolání zamítl. Právnička zastupující Metu v březnu u soudu podle agentury Reuters řekla, že firma neprovozuje extremistické aktivity a je proti rusofobii.

Banky podle zákona musejí organizacím a jednotlivcům umístěným na seznam teroristů a extremistů zmrazit finanční prostředky a přestat jim poskytovat služby.

Na seznam se podle agentury Interfax dostala také lidskoprávní organizace Vesna. Petrohradská prokuratura v září požádala soud, aby organizaci prohlásil za extremistickou a zakázal její činnost v Rusku.

Témata:  Meta Platforms Rusko Facebook

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.