Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruský velvyslanec při OSN viní Černochovou z podpory terorismu

Jana Černochová
Jana Černochová
Foto: Facebook

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja dnes na zasedání Rady bezpečnosti OSN obvinil českou ministryni obrany Janu Černochovou z podpory terorismu. Záminkou mu byla vyjádření Černochové po sobotním atentátu, při němž zemřela Darja Duginová, dcera ruského nacionalistického ideologa Alexandra Dugina.

Černochová v reakci pro ČTK velvyslancova obvinění odmítla s tím, že je zásadní rozdíl mezi "oslavou teroristického útoku" a vyjádřením "nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky" veřejně vyzývající k okamžitému vyhlazení Ukrajinců.

Ministryně obrany v sobotu na twitteru na atentát na Duginovou reagovala slovy, že jí není líto dcery, ani truchlícího otce, ale naopak tisíců lidí "zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie".

"I když necháme stranou morálku, kterou u našich západních kolegů už dávno nahradila rusofobie, jsou vyjádření Černochové v jádru otevřenou podporou a oslavou teroristického útoku proti naší občance," prohlásil dnes Něbenzja při jednání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Záporožské jaderné elektrárně, kterou okupují ruské jednotky.

"Lepšího potvrzení účinnosti naší pomoci Ukrajině se těžko dočkáme," uvedla ministryně ke slovům Něbenzji i k tomu, že podle doněckých separatistů Česko teroristy cvičí. "Mezi 'oslavou teroristického útoku' a vyjádřením nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky veřejně vyzývající k okamžitému vyhlazení Ukrajinců, které nazývá 'podlidi', je zásadní rozdíl. Možná ne v Rusku, ale v ČR rozhodně ano," dodala česká ministryně obrany.

Pokud podle Černochové v Rusku "oplakávají úmrtí válečných štváčů, vyzývajících k vraždění a vyhlazování občanů sousedního svobodného národa, tedy Ukrajiny, který bezprecedentně a bezdůvodně napadnou a masově tam vraždí jejich nevinné děti a další civilisty, vypovídá to o nich úplně všechno".

"Jsou to vrazi a zločinci, vůči kterým nemáme ani lítost," dodala česká ministryně a připomněla, že oplakáván není nacistický diktátor Adolf Hitler, sovětský vůdce Josif Stalin ani někdejší říšský protektor Reinhard Heidrich, kterého zabili českoslovenští parašutisté.

Něbenzja ve svém vystoupení připomněl případ českého občana Benedikta Čermáka, který se podle českého soudu schvalováním teroristického činu z roku 2019 na Novém Zélandu dopustil podpory terorismu a dostal za to tříletý trest. Něbenzja přitom chybně uvedl původní, šestiletou výši trestu, kterou později Čermákovi soud vyšší instance snížil.

"Očekávám, že se kompetentní orgány Česka budou stejně seriózně zabývat výroky ministryně obrany země a náležitě je ohodnotí," dodal Něbenzja, který při své řeči citoval z příspěvku ministryně a zdůraznil také její větu: "Dnešní noc na 21. srpna si v Rusku zapamatují."

Devětadvacetiletá Duginová zahynula v sobotu večer při explozi nedaleko Moskvy, když se vracela z akce, kterou navštívila společně se svým otcem. Ten podle některých zdrojů měl původně jet v automobilu s ní. Ruské bezpečnostní služby v neděli uvedly, že pod vozem explodovalo výbušné zařízení a zločin byl pravděpodobně naplánován a objednán. Ruská tajná služba FSB tvrdí, že za atentátem stojí ukrajinské zpravodajské služby. Kyjev zapojení do incidentu kategoricky odmítl.

Dugin ze smrti své dcery obvinil "ukrajinský nacistický režim" a incident označil za "teroristický útok". Rusko dnes zároveň přišlo s tvrzením, že byl dopaden ukrajinský diverzant, který měl absolvovat výcvik v Českém Krumlově.

Témata:  Jana Černochová OSN (Organizace spojených národů) Rusko

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.