Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S jedy typu novičok pracovala řada západních zemí, tvrdí ruská diplomacie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

S látkami ze skupiny novičok pracovalo mnoho západních zemí i specializované struktury Severoatlantické aliance. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo zahraničí v reakci na výzvy, aby Moskva pohnala k zodpovědnosti osoby, jež mohou za útok na ruského opozičního předáka Alexeje Navalného.

"V souvislosti s kategorickými tvrzeními, že zde byla vyvinuta (nervově paralytická látka novičok), je nutné říci následující: po řadu let specialisté v mnoha západních zemích a ve specializovaných strukturách NATO pracovali s touto širokou skupinou chemických látek," citovala agentura TASS z prohlášení ministerstva.

Francie a Německo v pátek vybídly Rusko, aby vysvětlilo Navalného otravu. Žádají, aby Moskva postavila před spravedlnost osoby, jež za útok nesou zodpovědnost. "(Lidé) zodpovědní za tento hanebný čin musí být identifikováni a postaveni před spravedlnost," prohlásili šéfové francouzské a německé diplomacie Jean-Yves Le Drian a Heiko Maas.

Ruská diplomacie dříve uvedla, že od Německa nedostala žádné důkazy, které by potvrzovaly, že opozičník byl otráven. Ruští lékaři navíc podle Moskvy otravu vyloučili a tvrdí, že Navalného zdravotní potíže patrně způsobily problémy s metabolismem.

Navalnyj, který je předním kritikem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, zkolaboval minulý měsíc v letadle, kterým se vracel z návštěvy Sibiře do Moskvy. V bezvědomí byl nejprve hospitalizován v dálnovýchodním Omsku a později převezen na berlínskou kliniku Charité.

Němečtí experti podle oznámení vlády Angely Merkelové z tohoto týdne dospěli nade vší pochybnost k závěru, že Navalnyj byl otráven nervově paralytickou látkou typu novičok, která byla svého času vyvíjena v Sovětském svazu.

Tvrzení, že novičok jsou schopny vyrábět i další státy než jen Rusko, používala Moskva i v případě otravy někdejšího agenta ruské rozvědky Sergeje Skripala. Ten byl podle britských vyšetřovatelů otráven v březnu 2018 v Salisbury právě touto látkou; za pachatele byli přitom označeni agenti ruské tajné služby. Rusko se tehdy bránilo mimo jiné výrokem českého prezidenta Miloše Zemana, že se novičok v České republice v malém množství vyráběl a testoval, přičemž po testování byl zničen. Premiér Andrej Babiš tehdy uvedl, že Rusko překročilo veškeré meze, když označilo ČR za možnou zemi původu novičoku, který byl k útoku použit.

Témata:  novičok Rusko Alexej Navalnyj

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.