reklama

"Jsem přesvědčen, že už nebude možné vyhnout se sankcím," citovala z rozhovoru s Maasem agentura Reuters. "Sankce musí být vždy cílené a přiměřené. Ale takto závažné porušení mezinárodní úmluvy o chemických zbraních nemůže zůstat bez odpovědi. V tomto jsme v Evropě jednotní," dodal německý ministr zahraničí.

Německo aktuálně drží předsednictví v Evropské radě a společně s celou EU žádá Rusko o vysvětlení incidentu, po kterém byl opoziční lídr Navalnyj hospitalizován nejdříve v Rusku a následně v Berlíně. Lídři členských zemí evropského bloku tento týden na summitu jeho otravu odsoudili jako pokus o vraždu za použití "armádního nervového jedu ze skupiny novičok".

Moskva odmítá, že by měla se zdravotními problémy Navalného cokoli společného, a dokonce zpochybňuje, že byl vůbec otráven. Opoziční předák označil za strůjce své otravy ruského prezidenta Vladimira Putina. "Tvrdím, že za zločinem stál Putin, a nemám žádné další verze toho, co se stalo," řekl magazínu Der Spiegel.

Putin dnes německým představitelům oznámil, že Rusko je ohledně napjatých vztahů mezi oběma zeměmi připraveno vést rozhovory. Dialog nabídl v dopise zaslaném německému prezidentovi Frankovi-Walterovi Steinmeierovi a kancléřce Angele Merkelové v souvislosti s 30. výročím znovusjednocení Německa, napsala agentura DPA s odvoláním na Kreml.