Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SARS-CoV-2 byl v Itálii už loni v listopadu, tvrdí univerzita

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, byl v Itálii už v listopadu 2019. Vyplývá to ze studie milánské univerzity, o níž dnes informovala agentura ANSA. Dosud se uvádělo, že první případ covidu-19 se v Itálii potvrdil koncem letošního ledna u dvou čínských turistů. Právě v Číně se tento koronavirus loni prokázal poprvé, a to koncem roku 2019.

Studie univerzity z Milána uvádí, že koronavirus SARS-CoV-2 se potvrdil u čtyřletého chlapce, u něhož se lékaři loni v listopadu domnívali, že má spalničky. První příznaky se u tohoto hocha projevily 21. listopadu 2019, měl kašel a rýmu. Pozdější testy ukázaly, že šlo o koronavirus.

Dosud uváděnými prvními dvěma případy covidu-19 v Itálii byli dva čínští turisté, kteří přijeli do Itálie letos 23. ledna z čínské provincie Chu-pej, jejíž metropole Wu-chan byla prvním ohniskem této nákazy. Koronavirus byl u nich zjištěn v Římě 30. ledna.

Už dříve se objevily v médiích spekulace, že koronavirus se v Itálii objevil dříve, než se uvádí. Minulý měsíc například informovali italští lékaři o výzkumu v milánském ústavu pro léčbu nádorů, z něhož usoudili, že SARS-CoV-2 byl v Itálii už loni v září. Lékaři ale zkoumali přítomnost protilátek u vzorku pacientů, což někteří italští vědci zpochybnili, protože podle nich analýzy protilátek nemusí být přesné.

Za italského pacienta č. 1 s covidem-19 byl dosud považován Mattia Maestri z obce Codogno v severoitalské Lombardii, který do nemocnice přišel s chřipkovými příznaky 17. února. Tehdy ho ještě lékaři poslali domů, ale den nato se jeho stav zhoršil, takže mu provedli test na koronavirus. Posléze se objevily další případy zejména na severu Itálie, kde italská vláda vyhlásila karanténu 8. března a už následující den ji rozšířila na celou zemi jako první vláda v Evropě.

Přes brzkou uzávěru se Itálie v této pandemii stala jednou z nejhůře postižených zemí, dosud se tam potvrdilo 1,77 milionu nakažených, což je šestý nejvyšší počet na světě. V počtu úmrtí s covidem-19 je Itálie na světě také šestá, celkem eviduje k dnešku 61.739 takových úmrtí, z toho 499 ve statistice přibylo za posledních 24 hodin. O den dříve se záznam zvýšilo o úmrtí 634 pacientů s covidem-19.

Za poslední den se v Itálii potvrdilo 12.756 nových případů infekce, o den dříve to bylo 14.842. Za poslední den ale bylo provedeno i méně testů (118.475), o den dříve jich bylo 149.232, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Nejvíce případů denně zaznamenali v Itálii v polovině listopadu (téměř 40.900), od té doby denní nárůsty klesají.

Italská vláda nicméně začátkem měsíce oznámila přísná omezení na vánoční svátky, během nichž nebudou moci lidé až na výjimky cestovat mezi jednotlivými italskými regiony a v platnosti zůstane i zákaz nočního vycházení. Pro osoby přijíždějící ze zahraničí bude od 21. prosince do 6. ledna povinná karanténa a do 7. ledna tam zůstanou zavřené i sjezdovky.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Itálie věda

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.