reklama

"Podnikatelé přestanou být sprostými podezřelými, kteří se musí 24 hodin denně sedm dní v týdnu vyviňovat a dokazovat státu, že nešvindlují, že nešidí," řekl Stanjura. Poukazoval také například na to, že roste počet bezhotovostních plateb, u nichž povinnost evidence není. Loni představovaly 60 procent všech tržeb a v roce 2025 půjde podle výhledu o 80 procent, podotkl. Stanjura navíc zmínil zavedení a nynější rozšíření možnosti využívání paušální daně, kde má elektronická evidence tržeb jen zanedbatelný vliv.

Bývalá ministryně financí Schillerová míní, že zrušení EET je dosud prakticky jediným bodem vládního programu, který se koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS) pravděpodobně podaří naplnit. "Přesně v tomto vidím jeden z hlavních důvodů této zcela nelogické a hloupé snahy zrušit elektronickou evidenci tržeb," řekla. Jde podle ní o "nesmyslný boj" proti všemu, co zavedly minulé vlády s účastí ANO. Zrušení EET bude živou vodou pro šedou ekonomiku, prohlásila Schillerová. Podobně mluvil místopředseda dolní komory za ANO a někdejší ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček, jenž také odmítl Stanjurovo vyjádření o vnímání podnikatelů jako sprostých podezřelých. "Zapíšete se jako vláda, která nás posílá zpátky do devadesátek," řekl Havlíček.

Předseda klubu opozičního hnutí SPD Radim Fiala připomněl, že toto hnutí se vždy stavělo proti zavedení EET. Mnohem jednodušší je podle něho hradit paušální daň, když není potřebná administrativa ke kontrole. Poslanci SPD budou podle Fialy hlasovat pro zrušení EET, podpoří ale i pozměňovací návrh ANO na zachování její dobrovolnosti. Pozastavená, a tedy dobrovolná, je evidence tržeb od covidové epidemie.

Argument podporovatelů EET o narovnání podnikatelského prostředí zpochybňoval Vojtěch Munzar (ODS). Nástroj podle něho sloužil pro kontrolu a omezování jednotlivých podnikatelů.

Ve sněmovní debatě dosud vystupují řečníci s přednostním právem, další poslanci reagují prostřednictvím krátkých poznámek. Do běžné diskuse je aktuálně přihlášeno devět zákonodárců.

Elektronická evidence tržeb začala platit od prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od loňského května se měla EET rozšířit na další obory, zapojit se mělo dalších zhruba 300.000 podnikatelů. Pozastavením evidence od jara 2020 se tak nestalo. Pokud by zákon o evidenci tržeb nebyl zrušen nebo upraven, od ledna by byla EET znovu spuštěna v povinném režimu a v plném rozsahu.