Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz chce, aby evropský systém protiraketové ochrany byl do pěti let

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz chce, aby evropský systém společné protiraketové obrany existoval do pěti let. Kancléř to prohlásil v dnes zveřejněném rozhovoru pro média skupiny Funke. O účast na protiraketovém deštníku má vedle Německa prozatím zájem 14 evropských zemí včetně Česka a Slovenska.

"Doufám, že obranný štít bude stát v příštích pěti letech," řekl Scholz. "Vláda nyní jedná s výrobci různých systémů, aby mohla připravit konkrétní rozhodnutí," poznamenal.

Scholz vytvoření evropské protivzdušné obrany navrhl v srpnu v Praze, kde vystoupil s projevem na Karlově univerzitě. Vedle Německa, Česka a Slovenska se k projektu připojily také Británie, Norsko, Maďarsko, Bulharsko, Belgie, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, Rumunsko a Slovinsko.

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová uvedla, že Evropa by si mohla pořídit izraelský systém Arrow 3. Země také usilují o pořízení dalších amerických protivzdušných kompletů Patriot, kterým je už nyní vyzbrojen bundeswehr nebo nizozemská armáda. Cílem má být výrazné zvětšení raketového deštníku propojením několika systémů a zvýšená ochrana před balistickými raketami či útoky bezpilotních letounů.

Témata:  Olaf Scholz rakety

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.