Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz mírní očekávání od červnové mírové konference o Ukrajině

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Německý kancléř Olaf Scholz mírní očekávání od červnové mírové konference o Ukrajině, která se bude konat ve Švýcarsku. "Neměli bychom mít přehnaná očekávání, nejdeme tam dohadovat ukončení války," prohlásil Scholz v rozhovoru s německým magazínem Stern.

"V nejlepším případě to může být začátek procesu, který povede k přímým jednáním mezi Ukrajinou a Ruskem. Ve Švýcarsku se bude jednat o bezpečnosti jaderných elektráren, vývozu obilovin, výměně vězňů a nezbytném zákazu použití jaderných zbraní. Znovu opakuji, je to teprve začátek," dodal Scholz.

Kancléř vyjádřil frustraci z reakce evropských zemí na jeho výzvu k navýšení dodávek zbraní na Ukrajinu, přičemž objem současné pomoci označil za nedostatečný.

"Je to depresivní, protože Ukrajina urgentně potřebuje další systémy protivzdušné obrany. Putin se očividně snaží zničit ukrajinskou infrastrukturu," dodal.

Zároveň očekává ze strany Ruska další pokusy o rozšiřování vlivu v Německu, zejména s ohledem na nadcházející volby do evropského parlamentu a německého parlamentu, a vyzval k zvýšené ostražitosti.

"Nedávno Spolkové ministerstvo zahraničních věcí dočasně odvolalo německého velvyslance v Moskvě jako jasný signál Rusku," uvedl Scholz. Německo ho začátkem měsíce odvolalo v reakci na ruské kybernetické útoky na vládní Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj napsal na sociální síti X, že na summit byly pozvány země, jež podporují principy Charty OSN a mezinárodního práva.

"Očekává se účast hlav států a vlád ze všech kontinentů. Summit bude sloužit jako platforma pro diskusi o způsobech dosažení komplexního, spravedlivého a trvalého míru pro Ukrajinu," uvedl Zelenskyj.

"Věřím, že každý mírumilovný národ na světě má zájem se summitu zúčastnit, protože jeho význam přesahuje hranice Ukrajiny," dodal.

Konference o Ukrajině, zaměřená na podporu mírového procesu, se uskuteční ve švýcarském resortu Bürgenstock nedaleko Lucernu ve dnech 15. a 16. června.

Švýcarsko, které summit hostí na žádost ukrajinského prezidenta, potvrdilo, že zatím nepočítá s účastí Ruska. Bern neposkytl informace o tom, ve které fázi by se mělo Rusko začít podílet na mírovém procesu. Kyjev klade jako podmínku pro jednání o míru stažení okupačních sil z celého území Ukrajiny, včetně Krymu, který Rusko protiprávně anektovalo v roce 2014.

Rusko, které vedlo proti Ukrajině válku více než dva roky, již dalo najevo, že se summitu nezúčastní. Moskva tvrdí, že není proti vyjednávání o ukončení války, avšak označila summit za projekt amerických demokratů prezidenta Joea Bidena. Podle Ruska není Švýcarsko neutrální ve válce na Ukrajině.
 
 Švýcarsko již v lednu projevilo ochotu hostit vrcholný summit a posledních několik měsíců jednalo s mezinárodními partnery, včetně zemí G7, Evropské unie, Číny a Indie. 

Témata:  Olaf Scholz válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

25. července 2024 17:00

Šéfka EK vyzvala státy, aby nominovaly na eurokomisaře i ženy. Česko navrhlo jen Síkelu

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek zaslala české vládě dopis, v němž opět vyzvala, aby státy nominovaly na eurokomisaře jak muže, tak i ženu. Uvedl to úřad vlády na sociální síti X

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy