reklama

Scholz dnes podle DW prohlásil, že válka na Ukrajině zřejmě jen tak neskončí. Pro Německo proto je i nadále důležité být v pozici, kdy pokračuje v podpoře Ukrajiny a její sebeobrany, zdůraznil. Berlín po prvotním váhání poskytl napadené zemi velké množství zbraní, včetně tanků a těžkého dělostřelectva.

Kancléř také řekl, že Rusko opustilo předchozí konsenzus ohledně míru a bezpečnosti v Evropě, když na konci loňského února napadlo sousední zemi. Podle Scholze musí být všem jasné, že hranice už nelze měnit silou.

Německo je připraveno udělat víc, když je podpora ostatních nejistá, podotkl kancléř ve zřejmé narážce na současné dění ve Spojených státech amerických. Ruský prezident Vladimir Putin podle něj nemůže spoléhat na úpadek německé pomoci Ukrajině.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v minulém týdnu v rozhovoru pro AP prohlásil, že válka na Ukrajině je v nové fázi. "Zima jako taková je novou fází války," konstatoval. Připustil také, že si od protiofenzivy sliboval rychlejší výsledky. "Z této perspektivy, bohužel, jsme nedosáhli vytoužených výsledků," podotkl.

Zelenskyj se zmínil, že Kyjev nedostal od spojenců zbraně, které požadoval. Apeluje proto především na Spojené státy americké, aby poskytly výhodné půjčky a licence k výrobě amerických zbraní. Razantně naopak odmítl jakákoliv jednání s Ruskem o míru. "Zatím to necítím," uzavřel debatu na toto téma.