Německý kancléř Olaf Scholz dnes v Kyjevě prohlásil, že čeká od Ruska jasné kroky ke snížení napětí, a ujistil o připravenosti Německa a dalších západních zemí k dialogu s Moskvou o evropské bezpečnosti. V úterý bude Scholz v Moskvě jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s německým státníkem obhajoval budoucnost Ukrajiny v NATO, Scholz ale připomněl, že přistoupení této východoevropské země do aliance není teď na pořadu dne.
"Jsme připraveni k serióznímu dialogu s Ruskem o problémech evropské bezpečnosti," řekl Scholz novinářům po jednání se Zelenským.
Scholz oznámil, že Německo poskytne Ukrajině nový úvěr ve výši 150 milionů eur (asi 3,7 miliardy Kč), a varoval, že Západ je připraven uvalit "dalekosáhlé a a účinné sankce", pokud Rusko poruší územní celistvost Ukrajiny.
Scholzův hostitel na tiskové konferenci zdůraznil, že se s kancléřem shodl v přístupu k jednáním o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny, dál ale trvají rozpory ohledně rizik, jaká představuje spuštění nově postaveného plynovodu Nord Stream 2. Ten má po dně Baltu přivádět do Německa ruský plyn s pominutím Ukrajiny a dalších tranzitních zemí. Berlín se jen chladně staví k možnosti, že by se projekt mohl stát součástí nových západních sankcí v případě ruského útoku na Ukrajinu.
Zelenskyj zdůraznil, že Ukrajina dál usiluje o přijetí do Severoatlantické aliance. "Uvědomujeme si, že členství v alianci by zaručilo naši bezpečnost a územní celistvost," prohlásil prezident. Německý kancléř ale upozornil, že otázka členství Ukrajiny v NATO není v současnosti na stole.
"Je poněkud zvláštní pozorovat, že ruská vláda dělá z něčeho, co není na pořadu dne, předmět velké politické debaty," citovala v této souvislosti Scholze německá agentura DPA. Moskva se v posledních měsících domáhá od členských států NATO včetně USA záruky, že aliance Ukrajinu nikdy nepřijme. Argumentuje, že by takové rozšíření NATO představovalo ohrožení ruské bezpečnosti a mohlo vést k ozbrojenému konfliktu mezi aliancí a Ruskem.
Rozruch v Londýně, Kyjevu i Moskvě dnes vyvolalo vyjádření ukrajinského velvyslance v BBC, že by Kyjev ve snaze zabránit válce s Ruskem své ambice ohledně vstupu do NATO mohl pozastavit. Velvyslanec následně své vyjádření popřel jako nedorozumění, snaha Ukrajiny o členství v alianci je totiž zakotvena v ústavě země.
V souvislosti s odjezdem západních diplomatů a ukrajinských oligarchů z Ukrajiny její prezident oznámil, že jeho rodina zůstává v Kyjevě.
Zelenskyj také Scholze informoval, že Kyjev představí projekty zákona o "zvláštním statusu" a místních volbách, uvedl podle agentury Unian bez dalších podrobností na tiskové konferenci německý státník. Podle Unian lze předpokládat, že kancléř měl na mysli projekt zákona o uspořádání voleb na východě Ukrajiny, jejíž část ovládají proruští separatisté, a o samosprávě v tamní samozvané Doněcké a Luhanské lidové republice.
Rusko, které soustředilo u hranic s Ukrajinou desítky tisíc vojáků, a vyvolalo tak obavy z invaze, tvrdí, že nemá v úmyslu sousední zemi napadnout. Domáhá se však o Západu záruk, že Ukrajina nevstoupí do NATO. USA a celá aliance ale trvají na zachování politiky otevřených dveří a právu Ukrajiny svobodně si vybrat vlastní spojence.
Témata: Olaf Scholz, Rusko, Ukrajina
Související
19. listopadu 2024 15:42
16. listopadu 2024 8:46
15. listopadu 2024 16:36
7. listopadu 2024 20:11
2. října 2024 12:36
9. září 2024 19:09