Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz: Německo se nemůže spoléhat na dodávky ropy z Ruska

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Německo musí být připraveno na to, že Rusko by mohlo po dodávkách plynu zastavit také dodávky ropy. Vyplývá to podle agentury DPA z vyjádření německého kancléře Olafa Scholze.

"Byl jsem si od začátku jistý, že se nelze spolehnout na to, že Rusko dodrží své závazky, například pokud jde o dodávky plynu," uvedl Scholz v rozhovoru, který dnes zveřejnila stanice Deutschlandfunk. "Stejně tak se nyní připravujeme na to, že podobně obtížná situace může nastat pro východoněmecké rafinerie, které jsou napojené na ropovod Družba," dodal.

Německá vláda v pátek oznámila, že kvůli zabezpečení dodávek ropných produktů přebírá kontrolu nad německými divizemi ruské ropné společnosti Rosněfť. Tento krok se týká zejména rafinerie PCK ve Schwedtu, která dostává ropu ropovodem Družba a která zásobuje pohonnými hmotami velké části severovýchodního Německa. Zastavení dodávek ruské ropy by zasáhlo také rafinerii ve východoněmecké městě Leuna, píše agentura DPA.

Scholz upozornil, že provozovatel rafinerie ve městě Leuna se již dříve postaral o to, aby si mohl dodávky ropy obstarávat prostřednictvím Polska. Německá vláda nyní podle kancléře pracuje na zabezpečení dodávek ropy pro rafinerii ve Schwedtu z přístavu v německém Rostocku a z Polska.

Situace kolem dodávek ruského plynu do Evropy se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Ruská plynárenská společnost Gazprom začátkem tohoto měsíce uvedla, že ponechá mimo provoz plynovod Nord Stream 1, a to až do odstranění závad zjištěných během údržby. Nord Stream 1 vede z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.

Témata:  Olaf Scholz Německo ropa

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.