Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz věří, že sociální demokracie v Německu zvítězí; souhlasí i jeho příznivci

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Olaf Scholz věří, že jeho sociální demokracie (SPD) v neděli v německých parlamentních volbách zvítězí a bude moci prosadit svůj program. Jak by chtěl Německo změnit, vysvětloval dnes na své poslední předvolební akci, kterou uspořádal na malém náměstí v severní části Postupimi. Že se po šestnácti letech vlády Angely Merkelové postaví do čela země právě současný ministr financí, věří i jeho příznivci, které ČTK v braniborské metropoli oslovila.

Scholz má reálnou šanci stát se příštím německým kancléřem. Jeho sociální demokracie se v posledních týdnech drží v předvolebních průzkumech na prvním místě, těsně před konzervativní unií CDU/CSU, kterou do voleb vede předseda CDU Armin Laschet. Podle analytiků lze ovšem výsledek nedělního hlasování jen těžko předpovědět a kancléř nakonec poprvé v poválečných dějinách Německa nemusí pocházet z vítězné strany.

Scholz, který v pátek oficiálně zakončil předvolební kampaň SPD v Kolíně nad Rýnem, se dnes sešel s voliči v postupimském obvodě, ve kterém sám kandiduje na poslance. Soupeří zde například s kancléřskou kandidátkou Zelených Annalenou Baerbockovou. Komorní akce na náměstí Johana Boumana, kterému dominovala dodávka s prodejnou kebabu Öz Döner, se zúčastnilo pár stovek místních. Byli mezi nimi straníci, příznivci sociální demokracie, ale i lidé, kteří Scholze podpořit nehodlají.

"Čím silnější SPD bude, tím lépe," vyhnul se Scholz odpovědi jednoho z přítomných na otázku, jaká koalice by mu byla po volbách nejmilejší. Znovu ale zopakoval, že SPD má nejblíže k Zeleným. "Přeji si dobrý výsledek a to, abych byl pověřen sestavením příští německé vlády," dodal.

"Mě přesvědčil, i když už předtím jsem byla rozhodnutá volit SPD," řekla po akci ČTK mladá maminka s kočárkem Nadine. "Nás teď trápí hlavně nedostupné bydlení a líbilo se mi, co o tom říkal," dodala. Bydlení se týkalo hned několik dotazů, které přítomní současnému ministr financí položili. Zajímali se ale také o to, jak chce bojovat s inflací a s klimatickými změnami, jak zajistit udržitelnost důchodového systému, ale třeba i o to, jak hodlá zlepšit vztahy Německa s Ruskem.

"Určitě vyhrajeme. Před půlrokem jsem si to ještě nemyslel, ale nyní jsem optimista," řekl sedmdesátník Rolf, který pomáhal s organizací akce a rozdával ženám červené růže, symbol sociální demokracie.

"Přišel jsem si ho poslechnout, protože bydlím opodál, ale nepřesvědčil mě," prohlásil naopak padesátník Alex. "Seděl do teď ve vládě a nic nezměnil," dodal. SPD tvořila koaliční vládu s konzervativní unií CDU/CSU dosluhující kancléřky Merkelové od roku 2013. Scholz je od roku 2018 vicekancléřem a ministrem financí.

Na svém posledním mítinku končící předvolební kampaně se Scholz zdržel asi dvě hodiny. Po otázkách z publika zodpověděl i dotazy novinářů, rozdal autogramy, vyfotil se s příznivci, jejich psy i dětmi. Na závěr si zašel potřást rukou se zaměstnanci dodávky s kebabem, kteří po celou dobu předvolební akce možného budoucího německého kancléře neúnavně prodávali rychlé občerstvení.

Témata:  volby v Německu Olaf Scholz Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.