Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf OSN vyzval k odstranění překážek pro vývoz ruských hnojiv a potravin

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Ruská hnojiva a zemědělské produkty musí získat přístup na světové trhy. Pokud nebudou odstraněny překážky, které tomu dosud brání, hrozí globální potravinová krize. Podle agentury Reuters to dnes v Istanbulu uvedl generální tajemník OSN António Guterres.

Země, které na Rusko uvalily sankce kvůli jeho invazi na Ukrajinu, daly podle šéfa OSN jasně najevo, že se tato opatření nevztahují na potraviny a hnojiva. Přesto však sankce měly "mrazivý účinek" na ruský vývoz hnojiv a zemědělských produktů.

"Existuje určitý počet překážek a obtíží, které je třeba překonat v souvislosti s přepravou, (...) pojištěním a (...) financováním," řekl Guterres na tiskové konferenci spolu s tureckým ministrem obrany Hulusim Akarem. OSN podle Guterrese spolupracuje se Spojenými státy a Evropskou unií, aby tyto překážky byly odstraněny.

"Bez hnojiv v roce 2022 nemusí být v roce 2023 dostatek potravin. Získání většího množství potravin a hnojiv z Ukrajiny a Ruska je nezbytné pro uklidnění trhů (...) a snížení cen pro spotřebitele," citovala Guterrese agentura AFP.

Generální tajemník dále uvedl, že v rámci dohody o obnovení vývozu ukrajinského obilí z minulého měsíce bylo vyvezeno již více než 650.000 tun obilí a dalších potravin. "Další součástí této dohody je neomezený přístup na světové trhy u ruských potravin a hnojiv, na které se nevztahují sankce," dodal Guterres po návštěvě společného koordinačního centra (JCC), které má dohlížet na plnění dohody.

Před ruskou invazí z 24. února se Rusko a Ukrajina podílely na celosvětovém vývozu pšenice přibližně jednou třetinou. Rusko je také významným vývozcem hnojiv.

Guterres navštívil tento týden Ukrajinu. Ve čtvrtek se ve Lvově setkal s ukrajinským a tureckým prezidentem Volodymyrem Zelenským a Recepem Tayyipem Erdoganem. V pátek pak odcestoval do Oděsy na jihu země.

Témata:  António Guterres OSN OSN (Organizace spojených národů) Rusko

Aktuálně se děje

14. července 2024 15:18

Trump po atentátu vyzval k jednotě. Nezačneme se bát, vzkázal

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy