reklama

Země, které na Rusko uvalily sankce kvůli jeho invazi na Ukrajinu, daly podle šéfa OSN jasně najevo, že se tato opatření nevztahují na potraviny a hnojiva. Přesto však sankce měly "mrazivý účinek" na ruský vývoz hnojiv a zemědělských produktů.

"Existuje určitý počet překážek a obtíží, které je třeba překonat v souvislosti s přepravou, (...) pojištěním a (...) financováním," řekl Guterres na tiskové konferenci spolu s tureckým ministrem obrany Hulusim Akarem. OSN podle Guterrese spolupracuje se Spojenými státy a Evropskou unií, aby tyto překážky byly odstraněny.

"Bez hnojiv v roce 2022 nemusí být v roce 2023 dostatek potravin. Získání většího množství potravin a hnojiv z Ukrajiny a Ruska je nezbytné pro uklidnění trhů (...) a snížení cen pro spotřebitele," citovala Guterrese agentura AFP.

Generální tajemník dále uvedl, že v rámci dohody o obnovení vývozu ukrajinského obilí z minulého měsíce bylo vyvezeno již více než 650.000 tun obilí a dalších potravin. "Další součástí této dohody je neomezený přístup na světové trhy u ruských potravin a hnojiv, na které se nevztahují sankce," dodal Guterres po návštěvě společného koordinačního centra (JCC), které má dohlížet na plnění dohody.

Před ruskou invazí z 24. února se Rusko a Ukrajina podílely na celosvětovém vývozu pšenice přibližně jednou třetinou. Rusko je také významným vývozcem hnojiv.

Guterres navštívil tento týden Ukrajinu. Ve čtvrtek se ve Lvově setkal s ukrajinským a tureckým prezidentem Volodymyrem Zelenským a Recepem Tayyipem Erdoganem. V pátek pak odcestoval do Oděsy na jihu země.