Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéfové institucí EU jednají se zástupci Číny o roli Pekingu v ruské invazi

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Přimět čínské vedení k odsouzení ruské agrese na Ukrajině a k využití vlivu Pekingu ve prospěch ukončení rusko-ukrajinské války se dnes pokoušejí lídři institucí Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel také chtějí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga varovat před tím, aby jeho země poskytla Moskvě zbraně či jí pomáhala obcházet západní sankce.

Videokonference, od níž se v době napjatých vztahů mezi oběma stranami nečeká zásadní výsledek, se však má týkat i dlouhodobějších témat jako je vzájemný obchod či koordinace klimaticky odpovědné politiky.

Von der Leyenová a Michel spolu se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem zahájili dopolední úvodní část summitu jednáním s čínským premiérem Li Kche-čchiangem, debata s prezidentem přijde na řadu odpoledne.

Čína se ve veřejných prohlášeních k invazi staví spíše na ruskou stranu, ačkoli k přímé vojenské či finanční podpoře zatím nesáhla. Peking se však kriticky vymezuje vůči prohlášením EU ostře odsuzujícím ruskou agresi a zdůrazňuje, že podle něj se Rusko snaží předejít humanitární krizi, na což má Západ výrazně odlišný pohled.

"Usilujeme o ujištění, že Čína nemá v úmyslu v této válce jakkoli Rusko ekonomicky zachraňovat či jinak podporovat," řekl novinářům vysoce postavený unijní činitel.

Ruský prezident Vladimir Putin se nedlouho před zahájením útoku na Ukrajinu domluvil s čínským lídrem na posílení spolupráce a někteří diplomaté se obávají, že unijní snaha přimět Peking ke změně názoru může vést k dalšímu zhoršení již tak napjatých vztahů Bruselu s Pekingem.

Evropská sedmadvacítka začala v posledních letech přistupovat k Číně kritičtěji v souvislosti s porušováním práv ujgurské menšiny, omezováním svobod Hongkongu či čínskými hrozbami vůči Tchaj-wanu. Obě strany loni vzájemně uvalily sankce na své činitele a EU zmrazila ratifikaci předloni uzavřené investiční dohody.

Dnešní jednání podle činitelů EU nepřinesou žádný konkrétní výstup v podobě společného prohlášení. Von der Leyenová a Michel budou o jejich výsledku informovat po skončení odpolední debaty.

Témata:  EU Čína Ursula von der Leyenová Charles Michel

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 18:23

Rakušan si prosadil změny v zákoně o zbraních, vláda novelu schválila

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy