reklama

Premiér členské země NATO Zoran Zaev v neděli večer uvedl v televizi Kanal 5, že Afghánistán čelí humanitární katastrofě a že vláda ve Skopje informovala svého strategického partnera USA, že je připravena pomoci v rámci svých možností.

Zaev upřesnil, že běženci budou ubytováni v hotelích a letoviscích, přičemž náklady budou hradit Spojené státy. Přístřeší poskytne také dalším spolupracovníkům koaličních armád a pracovníkům humanitárních či lidskoprávních organizací, jimž po převzetí moci Tálibánem hrozí v Afghánistánu akutní nebezpečí. V Severní Makedonii zůstanou do doby, než se pro ně najde trvalé útočiště.

"Jsme solidární země, náš národ a naše společnost vždy poskytovaly podporu a pomoc, stejně jako se dostávalo pomoci nám při velkých katastrofách. Spolu s USA plánujeme další kroky," citovala Zaeva agentura Beta.

Připravenost dočasně přijmout afghánské uprchlíky oznámily v neděli také Albánie a Kosovo. "Neřekneme 'ne' nejen proto, že nás žádá náš skvělý spojenec, ale protože jsme Albánie," napsal albánský premiér Edi Rama na facebook.

Trojici balkánských zemí poděkovala na twitteru bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. "Jsem vděčná Albánii, Kanadě, Kosovu a Severní Makedonii za nabídku pomoci afghánským spojencům, především ženám a lídrům občanské společnosti. Doufám a očekávám, že další budou následovat," napsala Albrightová.

reklama