Cvičení Steadfast Defender bude součástí snahy o transformaci NATO, kterou spustila plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu, informoval deník Financial Times.

Manévry se mají uskutečnit na jaře příštího roku a jejich součástí bude přes 500 leteckých bojových misí, více než 50 lodí a přes 41 tisíc vojáků, uvedli alianční činitelé. Modelovat se bude scénář s nepřátelskou koalicí nazvanou Ocassus vedenou Ruskem. Počítá se i s účastí Švédska, ačkoliv ratifikace jeho členství v alianci nadále stojí na Turecku a Maďarsku.

Cvičení proběhne v Německu, Polsku a Pobaltí a bude odrazem nové tréninkové strategie, kdy aliance počítá se dvěma velkými cvičeními ročně namísto jednoho. NATO se chce připravovat také na teroristickou hrozbu mimo své hranice.

Generální tajemník Jens Stoltenberg uvedl loni v červnu, že aliance hodlá zvýšit počty v rámci pohotovostních jednotek ze 40 tisíc na více než 300 tisíc mužů. Lídři následně na letošním summitu v litevském Vilniusu schválili nové regionální obranné plány.

Na posílení východního křídla tlačí především pobaltské státy, v nichž jsou umístěny mnohonárodnostní prapory. Například Německo v červnu oznámilo, že v Litvě bude permanentně mít 4000 vojáků.