reklama

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kimova sestra Kim Jo-čong podle státní agentury KCNA prohlásila, že se vůdce také potýkal s příznaky horečky. "I když byl vážně nemocný s vysokou horečkou, nemohl si ani na chvíli lehnout, jelikož myslel na lidi, o které se musí starat až do konce protiepidemické války," řekla. Rozšíření nákazy v zemi přitom přičetla letákům z Jižní Koreje.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392.920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Autoritářská KLDR využila pandemii ke zpřísnění kontroly obyvatel, ale nynější vítězné prohlášení by podle analytiků mohlo být předznamenáním obnovení obchodu, kterému brání uzavření hranic a další omezení. Podle pozorovatelů by oznámení také mohlo Kimovi připravit půdu pro první jaderné testy od roku 2017.

Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrzení KLDR o ustupující nákaze zpochybnila a v červenci uvedla, že se epidemická situace v zemi pravděpodobně spíše zhoršuje.

Severokorejské prohlášení o poražení covidu-19 bylo vydáno, přestože země kvůli epidemii podle dostupných informací nezavedla žádný očkovací program. Severní Korea tvrdí, že se spoléhala na uzávěry, léky vlastní výroby a na to, co Kim nazval "výhodným socialistickým systémem korejského typu". Severokorejský vůdce nařídil zrušit nejpřísnější protiepidemická opatření, ale uvedl, že si země musí udržet "ocelově pevnou protiepidemickou bariéru"