Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace s uprchlíky je kritická. Nikdo neví, co dál

Itálie zachraňuje uprchlíky
Itálie zachraňuje uprchlíky
Foto: UNHCR

Na italský ostrov Lampedusa přivezla místní pobřežní stráž 64 afrických migrantů z lodi Mare Jonio, kterou provozují italští dobrovolníci z iniciativy Mediterranea. Informovala o tom agentura ANSA.

Vylodění se týká dětí a těhotných žen, na lodi stále zůstává 34 migrantů, které posádka plavidla zachránila u břehů Libye ve středu. Loď s nimi je nyní v mezinárodních vodách u ostrova Lampedusa.

A terra. Ancora 34 naufraghi tra le onde in attesa di un porto sicuro.#FateliSbarcare #MareJonio #Lampedusa pic.twitter.com/bNsY1xQRtG

— Mediterranea Saving Humans (@RescueMed) August 29, 2019

Zákaz pro loď Mare Jonio vydal, podobně jako v řadě jiných případů v předchozích měsících, italský ministr vnitra Matteo Salvini z krajně pravicové strany Liga. Dekret podepsali podle agentury ANSA i ministr dopravy Danilo Toninelli a ministryně obrany Elisabetta Trentaová z Hnutí pěti hvězd (M5S). Vládní koalice těchto dvou strany se rozpadla začátkem srpna a M5S se tento týden dohodlo, že vytvoří vládu s dosud opoziční Demokratickou stranou (PD).

Nedaleko Lampedusy v mezinárodních vodách blíže k Maltě čeká nyní loď Eleonore německé nevládní organizace Lifeline se stovkou migrantů, které nalodila v pondělí u libyjských břehů. I této lodi Salvini zakázal vstup do italských vod, a to už v pondělí, a i tento dekret podepsali ministři dopravy a obrany. Vstup do přístavu jí odmítla i Malta.

Itálie a Malta odmítají otevřít své přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud se země EU nedohodnou na rozdělení běženců. Mezitím povolují někdy vylodění lidem se zdravotními potížemi, dětem či těhotným ženám.

Témata:  loď s uprchlíky uprchlíci Itálie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.