Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace s uprchlíky je kritická. Nikdo neví, co dál

Itálie zachraňuje uprchlíky
Itálie zachraňuje uprchlíky
Foto: UNHCR

Na italský ostrov Lampedusa přivezla místní pobřežní stráž 64 afrických migrantů z lodi Mare Jonio, kterou provozují italští dobrovolníci z iniciativy Mediterranea. Informovala o tom agentura ANSA.

Vylodění se týká dětí a těhotných žen, na lodi stále zůstává 34 migrantů, které posádka plavidla zachránila u břehů Libye ve středu. Loď s nimi je nyní v mezinárodních vodách u ostrova Lampedusa.

A terra. Ancora 34 naufraghi tra le onde in attesa di un porto sicuro.#FateliSbarcare #MareJonio #Lampedusa pic.twitter.com/bNsY1xQRtG

— Mediterranea Saving Humans (@RescueMed) August 29, 2019

Zákaz pro loď Mare Jonio vydal, podobně jako v řadě jiných případů v předchozích měsících, italský ministr vnitra Matteo Salvini z krajně pravicové strany Liga. Dekret podepsali podle agentury ANSA i ministr dopravy Danilo Toninelli a ministryně obrany Elisabetta Trentaová z Hnutí pěti hvězd (M5S). Vládní koalice těchto dvou strany se rozpadla začátkem srpna a M5S se tento týden dohodlo, že vytvoří vládu s dosud opoziční Demokratickou stranou (PD).

Nedaleko Lampedusy v mezinárodních vodách blíže k Maltě čeká nyní loď Eleonore německé nevládní organizace Lifeline se stovkou migrantů, které nalodila v pondělí u libyjských břehů. I této lodi Salvini zakázal vstup do italských vod, a to už v pondělí, a i tento dekret podepsali ministři dopravy a obrany. Vstup do přístavu jí odmítla i Malta.

Itálie a Malta odmítají otevřít své přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud se země EU nedohodnou na rozdělení běženců. Mezitím povolují někdy vylodění lidem se zdravotními potížemi, dětem či těhotným ženám.

Témata:  loď s uprchlíky uprchlíci Itálie

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.