Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenská vláda chce zpřísnit pravidla pro potraty. Většina lidí je proti, ukázal průzkum

těhotenství
těhotenství
Foto: Pixabay

Většina Slováků je pro zachování stávající právní úpravy interrupcí, kterou chce konzervativní část poslanců nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) premiéra Igora Matoviče částečně zpřísnit. Vyplývá to z výsledků červnového průzkumu Institutu pro veřejné otázky. Počet interrupcí přitom na Slovensku dlouhodobě klesá.

V průzkumu Focus, o kterém píše server aktuality.sk, 55 procent z 1009 respondentů uvedlo, že stávající zákon o interrupcích je přiměřený. Téměř pětina (19 procent) ho označila za přísný a jen 17 procent dotazovaných by uvítalo ztížení přístupu k umělému přerušení těhotenství. V současnosti mohou ženy na Slovensku požádat o interrupci do 12. týdne těhotenství a bez omezení při ohrožení svého zdraví a života či v případě genetické poruchy plodu.

Poslanci Matovičova hnutí například navrhli, aby interrupci bylo možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, když žena dostane poučení o zákroku či možnosti absolvovat utajený porod. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která by se ale nadále neměla uplatňovat v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Prodloužení času mezi žádostí o interrupci a jejím vykonáním poslanci zdůvodnili tím, že ženy by měly mít více času ke zvážení chystaného zákroku. Zároveň by v případě umělého přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů měl být potřeba tuto skutečnost nově prokázat zpravidla až dvěma nezávislými lékařskými zprávami. Předloha také počítá s podporou těhotných žen; například při neplánovaném těhotenství by ženy pro případ potřeby měly mít nárok na pobyt v zařízeních nouzového bydlení. Část z finančního příspěvku, který stát nyní vyplácí po narození dítěte, by podle návrhu dostaly ženy už v těhotenství. Zároveň by se měla výrazně zvýšit suma zmíněného příspěvku v případě novorozence s těžkým postižením.

Po únorových parlamentních volbách se do slovenské sněmovny dostali zejména konzervativně orientovaní poslanci, a to jak z nynějších koaličních, tak opozičních stran. Slovenský parlament již loni odmítl návrhy na zpřísnění podmínek pro vykonávání samotných interrupcí.

Počet interrupcí na Slovensku za posledních zhruba 20 let klesl asi na třetinu výchozího stavu.

Loni na podzim proti interrupcím na Slovensku, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, demonstrovalo několika desítek tisíc lidí.

Umělých přerušení těhotenství od začátku 90. let ubývá i v České republice. Interrupce je v Česku legální do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením až do 24. týdne a v případě závažných problémů s plodem kdykoli.

Témata:  potraty Slovensko Igor Matovič Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.