Slovensko je podle premiéra Eduarda Hegera připraveno pomoci České republice s náporem ukrajinských uprchlíků. Nyní je Slovensko pro běžence tranzitní zemí. Heger to dnes řekl na konferenci o uprchlické krizi v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, kterou v únoru napadla ruská armáda.
Český premiér Petr Fiala minulý týden uvedl, že Česko je na samé hranici počtu uprchlíků, který je bez větších problémů schopno absorbovat.
"Pokud bude například Česká republika potřebovat, tak umíme ty lidi přijmout na Slovensku," upozornil předseda slovenské vlády.
Hranice Slovenska z Ukrajiny od začátku bojů překročilo na čtvrt milionu lidí, o status dočasného útočiště v zemi požádalo zhruba 44.700. Mnoho ukrajinských běženců po příchodu na Slovensko pokračovalo do dalších evropských zemí například za příbuznými.
"Momentálně jsme tranzitní zemí. Ukrajinští občané jdou do dalších zemí, do České republiky, do Německa, zřejmě za vidinou lepšího života. Kvalita života je v těchto zemích vyšší," řekl Heger.
Ukrajinští uprchlíci by mohli podle Hegera na Slovensku začít pracovat na pozicích, které zaměstnavatelé nedokázali delší dobu obsadit. "Máme 80.000 volných pracovních míst. Zvládneme absorbovat lidi, kteří zde chtějí pracovat. Je to smutné pro Ukrajinu, ale pro Slovensko je to dobrou zprávou, protože se budou moci obsadit místa, které jsme obsadit dlouho neuměli," řekl Heger.
Na začátku března Česko vyslalo policisty na Slovensko na pomoc s registrací uprchlíků z Ukrajiny, čeští vojáci na severu Slovenska postavili pro běžence humanitární základnu.
Celkový počet lidí, které válka do středy vyhnala z domovů, odhaduje OSN na 9,56 milionu. Dalších 2,2 milionu lidí údajně odchod zvažovalo.
Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové
Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.
V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.
Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.
I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.
Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.
Témata: Slovensko, Eduard Heger, uprchlíci
Související
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 18:52
16. listopadu 2024 7:38
16. listopadu 2024 6:57
29. října 2024 9:09
23. října 2024 19:46