Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko zatím nepožádalo o pomoc české policie, obrana zvažuje poskytnutí zdravotníků

Policie ČR, ilustrační foto
Policie ČR, ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Ministerstvo obrany zvažuje možnost poskytnutí kapacit vojenského zdravotnictví, pokud by to bylo potřeba. Po jednání Bezpečnostní rady státu to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Česká armáda je podle ní připravena na všechny scénáře vývoje. Uvedla, že ministerstvo obrany průběžně vyhodnocuje všechny dostupné informace, a to i z hlediska státních podniků nebo podřízených organizací.

Poukázala na vojenské zdravotnictví. "I tam zjišťujeme případnou možnost poskytnutí třeba i nějakých kapacit, pokud by něco takového bylo zapotřebí," řekla.

BRS podle ministryně debatovala i o posílení východního křídla Severoatlantické aliance. Česko je podle ní k tomu připraveno a má mechanismy, jak to realizovat. Již dříve uvedla, že nejpravděpodobnější je zapojení na Slovensku.

Řekla, že nyní se vedou v NATO konzultace podle článku čtyři Washingtonské smlouvy. Členské země podle ní nyní postupují podle schválených strategických dokumentů. "Nechováme se jako (ruský prezident Vladimir) Putin, my dodržujeme mezinárodní právo," poznamenala.

Článek čtyři Severoatlantické smlouvy obsahuje jednu větu. "Smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost smluvní strany."

Na dosavadních aliančních summitech podle Černochové nezazněl požadavek na vyslání vojáků na Ukrajinu. Zopakovala, že v současné době česká armáda vyčleňuje do aliančních sil velmi rychlé reakce 400 vojáků z brigády rychlého nasazení a 180 z chemického vojska. Pokud by přišly další požadavky v této oblasti, může podle ní Česko alianci vyjít vstříc.

Černochová zároveň potvrdila, že česká armáda posílila bezpečnost generálního konzulátu ve Lvově.

Slovensko zatím nepožádalo o české policisty na pomoc u ukrajinských hranic

Slovensko zatím nepožádalo Česko o vyslání policistů na ochranu hranic s Ukrajinou, kterou dnes v noci vojensky napadlo Rusko. Po mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu o tom informoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Uvedl, že o věci hovořil se svým slovenským protějškem a znovu se s ním spojí večer.

Ministerstvo vnitra už dříve uvedlo, že se chce v případě vyhrocení situace mezi Ukrajinou a Ruskem zaměřit hlavně na humanitární pomoc na místě. Pokud by Slovensko požádalo o pomoc, pošle vnitro na slovensko-ukrajinskou hranici kontingent českých policistů, aby pomáhali podobně jako v Makedonii nebo Maďarsku.

Nyní slouží čtyřicítka policistů na maďarsko-srbské hranici ve společných hlídkách s Maďary. Na podzim loňského roku pomohla předchozí jednotka během dvou měsíců zadržet přes 6000 migrantů, kteří se v zemi ocitli nelegálně. ČR se podílí také na ochraně hranic v Severní Makedonii.

Témata:  Ministerstvo obrany České republiky Jana Černochová Slovensko Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.