reklama

S ohledem na kritickou epidemickou situaci ve všech sousedních zemích slovinská vláda rozhodla o zrušení výjimky umožňující krátkodobě vycestovat do zahraničí bez povinné karantény či negativního testu na covid-19. Slovinci toto opatření hojně využívali především při cestách do Chorvatska, kde vlastní množství nemovitostí.

Cílem nových restriktivních opatření je v nadcházejících dvou týdnech výrazně snížit počet nově hospitalizovaných s covidem-19 a vyhnout se tím kolapsu zdravotnictví. Je to také jediný způsob, jak vrátit život ještě před novoročními svátky do normálních kolejí, řekl ministr zdravotnictví Tomaž Gantar. Podle něj uzávěra vyhlášená 25. října přinesla zatím jen dílčí úspěchy - exponenciální nárůst počtu případů se podařilo snížit na lineární, nikoliv však přimět nákazu k ústupu.

Podle slovinských médií bude nynější karanténa de facto stejně přísná jako na jaře, kdy bylo zavřeno vše kromě obchodů s potravinami. Veřejná doprava nefungovala a školní výuka se uskutečňovala pouze on-line.

Matematické modely podle Gantara ukazují, že koronavirem se již nakazilo téměř pět procent z více než dvou milionů obyvatel Slovinska. Za posledních 24 hodin se infikovalo 1925 osob. Na 41 lidí s covidem-19 zemřelo, což je nejvíce od počátku epidemie v zemi. V nemocnicích je momentálně 1210 pacientů nakažených koronavirem.

reklama