reklama

"Jsme dnes svědky dalšího jasného projevu nacistické politiky, kdy se z vysokých evropských tribun aktivně prosazuje rusofobní myšlenka zákazu vstupu všech ruských občanů do zemí Evropské unie," řekl Šojgu na dnešním zasedání Prvního mezinárodního antifašistického kongresu nedaleko Moskvy. Dodal, že boj proti jakýmkoli projevům nacismu musí být "nekompromisní a všezahrnující".

Ukrajinští představitelé vyzývají EU, aby Rusům zakázala vstup na své území. Členské země mají však v této otázce rozdílná stanoviska. Česko či pobaltské země již nyní omezují udělování schengenských víz Rusům. Finsko chce od září následovat jejich příkladu a podobné opatření zvažuje také Polsko. Dánsko uvedlo, že dává přednost řešení na úrovni EU, je však připraveno jednat i samostatně, uvedla agentura DPA.

Mezinárodní antifašistický kongres se koná v rámci fóra Armija-2022, které pořádá ruské ministerstvo obrany. Podle něj má být kongres platformou pro "obhajobu historické pravdy o rozhodujícím podílu Sovětského svazu na porážce fašismu za druhé světové války" a rovněž pro "boj proti šíření nacistické ideologie". Účastní se ho zástupci ruských institucí, nevládních organizací, náboženských sdružení či vojenských delegací ze spřátelených zemí, uvádí ministerstvo.

Nutnost "denacifikovat" Ukrajinu je jedním z argumentů, který Rusko používá pro ospravedlnění ozbrojeného útoku vůči svému sousedovi.