reklama

Šojgu podle TASS prohlásil, že po ovládnutí Marjinky budou Rusové účinněji chránit Doněck, který už od roku 2014 ovládají proruští separatisté, před ukrajinskou palbou. Putin měl odvětit, že ruští vojáci budou moci vytlačit ukrajinské nepřátele od Doněcka.

"Není správné hovořit o obsazení Marjinky. Naše síly jsou ve městě," reagoval na ruská tvrzení mluvčí ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Štupun. Podle jeho vyjádření se o město nadále bojuje.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedávném rozhovoru pro AP prohlásil, že válka na Ukrajině je v nové fázi. "Zima jako taková je novou fází války," konstatoval. Připustil také, že si od letošní protiofenzivy sliboval rychlejší výsledky. "Z této perspektivy, bohužel, jsme nedosáhli vytoužených výsledků," podotkl.

Zelenskyj zmínil, že Kyjev nedostal od spojenců zbraně, které požadoval. Nyní proto apeluje především na Spojené státy americké, aby poskytly výhodné půjčky a licence k výrobě amerických zbraní. Razantně naopak odmítl jakákoliv jednání s Ruskem o míru. "Zatím to necítím," uzavřel debatu na toto téma.