Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sopka Taal chrlí lávu do výšky 800 metrů. Erupce by byla ničivá, varují seismologové

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto YouTube

Filipínská sopka Taal i dnes chrlila lávu a vytrvale se otřásala, což podle vědců může být předzvěstí blížící se mohutné a nebezpečné erupce. Z okolních vesnic pokrytých tmavým popelem bylo evakuováno už asi 40.000 lidí.

V řadě obcí a měst, včetně metropole Manily vzdálené od vulkánu asi 60 kilometrů, byly uzavřeny vládní úřady a školy, uvedla agentura AP. Od neděle byly na místních letištích odloženy či zrušeny stovky letů, což zasáhlo desetitisíce cestujících.

Lightning captured from the plume ash cloud during the #TaalVolcano eruption today 12th January! Epic capture by ? Lauren Bustamante (iamman1219 IG) #severeweather #ExtremeWeather #TaalEruption pic.twitter.com/cYNmLQuswq

— WEATHER/ METEO WORLD (@StormchaserUKEU) January 12, 2020

Stupeň varování platící pro oblast Taalu je nadále na čtvrtém stupni z pětibodové škály. Znamená to, že nebezpečná erupce se dá očekávat v řádu hodin či dní. Pátý, nejvyšší stupeň značí postupující ničivou erupci.

Během dnešního dne sopka chrlila žhavou lávu do výšky až 800 metrů společně s oblaky popela a kamení. V průběhu osmi hodin dnes seizmologové zaznamenali zhruba 50 vulkanických zemětřesení, což svědčí o tom, že magma uvnitř sopky stoupá k povrchu, sdělil filipínský seizmologický ústav. Ten také varoval před trvajícím spadem popela ve vesnicích, které leží v blízkosti sopky.

Taal se nachází na hlavním filipínském ostrově Luzon v provincii Batangas a je to druhá nejaktivnější sopka na Filipínách. Server stanice BBC píše, že v minulých 450 letech sopka vybuchla 34krát. Nejnověji se probudila k životu v neděli mohutnou erupcí, která vyslala oblak vulkanického popela do výšky 15 kilometrů.

Vítr zanesl popel až do Manily a vynutil si v neděli uzavření tamního mezinárodního letiště. To nefungovalo ani část pondělí. Zrušeno či odloženo bylo více než 500 mezinárodních a domácích letů, což zasáhlo na 80.000 pasažérů, řekl agentuře AP manažer letiště Ed Monreal.

Úřad pro řešení katastrof napočítal v provinciích Batangas a Cavite přes 40.000 lidí, kteří opustili své domovy a vyhledali útočiště v téměř 200 evakuačních centrech. Místní představitelé předpokládají, že jejich počet se ještě zvýší. Úřady varovaly obyvatele zasažených vesnic, aby se zatím nevraceli zpět.

Nemocnice ve městě Tagaytay v provincii Cavite přijala nejméně šest lidí s dýchacími potížemi. Žádná úmrtí ani rozsáhlé škody výbuch sopky zatím ale nezpůsobil.

Témata:  Filipíny sopky

Související

Aktuálně se děje

11:01

To je drzost. Jaromír Soukup se brání po slovech Evy Feuereislové

Poslední vztah Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou je prý definitivně u konce. Žena, které se přezdívá Plastic Queen, ho ukončila s odůvodněním, že podnikatel prý udržuje vztahy i s jinými ženami. Jak reagoval sám Soukup? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.