Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Špičky EU odsoudily ruské dezinformace o Ukrajině a vměšování do členských zemí

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Špičky Evropské unie dnes ve Štrasburku varovaly před ruským vměšováním do západních demokracií a před dezinformacemi. Kreml je podle nich šíří v zahraničí a využívá k ospravedlnění invaze na domácí půdě. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella je třeba, aby proti tomuto postupu EU aktivně bojovala.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová přirovnala počínání Moskvy k praktikám Sovětského režimu, které jsou Evropě známé již desítky let.

"Jsme svědky toho, jak pokračuje ruský útok na Ukrajinu. Tento útok bolestně ukazuje, jak nezbytně musíme věnovat pozornost zahraničnímu vměšování a zejména zahraničním dezinformacím a manipulacemi s informacemi. Ty představují skutečnou hrozbu pro naši demokracii, stabilitu a bezpečnost a musíme se jimi zabývat," uvedl Borrell na úvod rozpravy o zprávě Výboru pro otázky zahraničního vměšování.

Podle Borrella je Kreml v propagandě velmi účinný. Před invazí si připravoval půdu tím, "že zobrazoval Rusko a ruský lid jako oběti genocidy". Stovky dezinformací ale podle šéfa unijní diplomacie kolují i v Evropské unii. Borrell připomněl, že EU proto mimo jiné zakázala šíření vysílání televize Russia Today (RT) a webu Sputnik kvůli jejich dezinformačnímu obsahu.

"Víme že zahraniční vměšování a dezinformace jsou součástí vojenské doktríny již desetiletí. Rusko nás systematicky připravovalo, že se to stane," řekla europoslancům Jourová. "Vidíme, že tento scénář není úplně nový. Ti, kteří si pamatují časy Sovětského svazu, jako já, vědí, že pravda byla největším nepřítelem tohoto represivního režimu," řekla Jourová. Putin chce podle ní zaslepit a ohlušit svůj národ. Přivítala proto pondělní rozhodnutí americké společnosti Netflix, která oznámila přerušení provozu v Rusku.

Borrell i Jourová uvedli, že je naléhavě zapotřebí, aby EU posílila boj proti zahraničnímu vměšování a dezinformacím. Poslanci budou ve středu hlasovat o návrhu usnesení, který zahrnuje postupy, jak zahraničním útokům čelit, i jak jim předcházet. Navrhuje mimo jiné sankční režim či osvětové kampaně.

Česká pirátská europoslankyně Markéta Gregorová uvedla, že invaze na Ukrajinu potvrdila zjištění výboru pro zahraniční vměšování a dezinformace, který koordinuje. Diktátoři podle Gregorové zneužívají netransparentní financování v EU, aby si koupili vliv, a šíří svou propagandu na sociálních sítích, které sedmadvacítka dostatečně nereguluje.

Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský ČTK řekl, že je naprosto neakceptovatelné, aby jakékoli státy zvnějšku zasahovaly do demokratických procesů v EU; sedmadvacítka podle něj musí proti vměšování bojovat rázněji.

"Evropská unie se určitě snaží tyto záležitosti koordinovat, ale podcenila a dlouhodobě podceňuje to, co kritizujeme - boj s dezinformacemi," uvedl Zdechovský. Dezinformátoři jsou podle něj silní a řada zemí ani sociální sítě proti nim dostatečně nezakročují. Lživé příspěvky by měly buď označovat, nebo mazat, prohlásil poslanec.

Témata:  EU fake news a dezinformace válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 21:49

Rusko se snaží dobýt město Časiv Jar s až 25 000 vojáky

Ruské síly se snaží dobýt město Časiv Jar na východě Ukrajiny s 20.000 až 25.000 vojáky. Oznámila to v pondělí ukrajinská armáda, podle které je situace v oblasti složitá. Informuje o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy