Rusko loni v únoru vojensky napadlo Ukrajinu a rozpoutalo tím největší pozemní vojenský konflikt od druhé světové války.

Západ na vojenskou agresi reagoval uvalením sankcí na Rusko a podporou Kyjeva, včetně dodávek zbraní, aby se napadená země mohla bránit. Moskva to ostře kritizuje. Čína se mezitím stala nejdůležitějším mezinárodním partnerem Ruska, píše agentura Reuters.

"Koordinace našeho úsilí na mezinárodní scéně má stabilizační vliv na situaci ve světě a pomáhá snižovat konfliktní potenciál," řekl Šojgu během dnešního setkání s Liem. Čínský ministr obrany, který vyrazil na první zahraniční cestu po svém jmenování do funkce právě do ruské metropole, podle agentury TASS řekl, že jeho cesta má "prokázat pevné odhodlání posílit strategickou spolupráci mezi čínskými a ruskými ozbrojenými silami".

Čína s Ruskem udržuje čilé diplomatické vztahy i poté, co ruské jednotky loni v únoru zaútočily na Ukrajinu. Peking tvrdí, že v konfliktu zůstává neutrální, ale politicky a rétoricky podporuje Moskvu. Čínský prezident Si Ťin-pching se od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 setkal dvakrát s Putinem, ale s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským nemluvil ani jednou. Spojené státy daly nedávno najevo znepokojení z možnosti čínských dodávek zbraní ruským ozbrojeným silám.

Čínský ministr obrany už v neděli jednal také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

reklama