Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg kritizuje Čínu za bojkotování ukrajinské mírové konference ve Švýcarsku

Summit NATO, Jens Stoltenberg
Summit NATO, Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg kritizuje Čínu za bojkotování ukrajinské mírové konference ve Švýcarsku. V rozhovoru pro německého veřejnoprávního vysílatele NDR označil rozhodnutí Číny za "politováníhodné". 

Švýcarsko naplánovalo summit na 15. a 16. června. Pozvalo na něj 160 zemí, které budou diskutovat o možných způsobech dosažení míru na Ukrajině.

Čína minulý týden oznámila, že se summitu nezúčastní. Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Mao Ning uvedla, že mezi plánem konference a očekáváními Pekingu existuje jistý nesoulad. Stejně tak naznačila i neshodu mezi očekáváními mezinárodního společenství.

Stoltenberg nepovažuje rozhodnutí Číny za překvapivé: vysvětlil, že Peking neodsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a zároveň před jejím zahájením podepsal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dohodu, která zajistila oběma zemím neomezenou spolupráci.

Šéf NATO také uvedl, že Čína od začátku invaze prodává Rusku pokročilé technologie, mikroelektroniku a další vybavení, které ruské armádě umožňují pokračovat ve válce proti Ukrajině.

Švýcarsko potvrdilo, že na mírové konferenci se zúčastní více než 80 zemí. Rusko na ni pozvánku nedostalo.

Témata:  válka na Ukrajině Čína Jens Stoltenberg

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.