Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg kritizuje Čínu za bojkotování ukrajinské mírové konference ve Švýcarsku

Summit NATO, Jens Stoltenberg
Summit NATO, Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg kritizuje Čínu za bojkotování ukrajinské mírové konference ve Švýcarsku. V rozhovoru pro německého veřejnoprávního vysílatele NDR označil rozhodnutí Číny za "politováníhodné". 

Švýcarsko naplánovalo summit na 15. a 16. června. Pozvalo na něj 160 zemí, které budou diskutovat o možných způsobech dosažení míru na Ukrajině.

Čína minulý týden oznámila, že se summitu nezúčastní. Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Mao Ning uvedla, že mezi plánem konference a očekáváními Pekingu existuje jistý nesoulad. Stejně tak naznačila i neshodu mezi očekáváními mezinárodního společenství.

Stoltenberg nepovažuje rozhodnutí Číny za překvapivé: vysvětlil, že Peking neodsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a zároveň před jejím zahájením podepsal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dohodu, která zajistila oběma zemím neomezenou spolupráci.

Šéf NATO také uvedl, že Čína od začátku invaze prodává Rusku pokročilé technologie, mikroelektroniku a další vybavení, které ruské armádě umožňují pokračovat ve válce proti Ukrajině.

Švýcarsko potvrdilo, že na mírové konferenci se zúčastní více než 80 zemí. Rusko na ni pozvánku nedostalo.

Témata:  válka na Ukrajině Čína Jens Stoltenberg

Související

Aktuálně se děje

24. července 2025 19:59

Policie v Praze vyšetřuje vraždu na sídlišti

Případem vraždy na sídlišti v Krči se od čtvrtečního odpoledne zabývají pražští kriminalisté. Zesnulý muž podle strážců zákona zemřel násilnou smrtí. Vyšetřování tragické události nadále pokračuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.