Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg kritizuje Čínu za bojkotování ukrajinské mírové konference ve Švýcarsku

Summit NATO, Jens Stoltenberg
Summit NATO, Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg kritizuje Čínu za bojkotování ukrajinské mírové konference ve Švýcarsku. V rozhovoru pro německého veřejnoprávního vysílatele NDR označil rozhodnutí Číny za "politováníhodné". 

Švýcarsko naplánovalo summit na 15. a 16. června. Pozvalo na něj 160 zemí, které budou diskutovat o možných způsobech dosažení míru na Ukrajině.

Čína minulý týden oznámila, že se summitu nezúčastní. Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Mao Ning uvedla, že mezi plánem konference a očekáváními Pekingu existuje jistý nesoulad. Stejně tak naznačila i neshodu mezi očekáváními mezinárodního společenství.

Stoltenberg nepovažuje rozhodnutí Číny za překvapivé: vysvětlil, že Peking neodsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a zároveň před jejím zahájením podepsal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dohodu, která zajistila oběma zemím neomezenou spolupráci.

Šéf NATO také uvedl, že Čína od začátku invaze prodává Rusku pokročilé technologie, mikroelektroniku a další vybavení, které ruské armádě umožňují pokračovat ve válce proti Ukrajině.

Švýcarsko potvrdilo, že na mírové konferenci se zúčastní více než 80 zemí. Rusko na ni pozvánku nedostalo.

Témata:  válka na Ukrajině Čína Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy