Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střelba při protestu proti rasismus. Děsivý incident v Seattlu zachytila kamera

Black lives matter
Black lives matter
Foto: Pixabay

Přímo do centra demonstrace proti rasismu v americkém Seattlu vjel v noci autem neznámý muž, který poté postřelil jednoho z účastníků akce. Muž se následně vzdal policii, která zbraň zajistila. Jeho identitu a ani okolnosti incidentu policie nezveřejnila, napsal dnes deník The Washington Post.

Z videa incidentu je patrné, že neznámý muž rychle přijíždí v černém autě k davu demonstrantů a poté zřejmě střílí z okénka na muže, který se jej snažil zastavit.

"Někdo právě projel davem demonstrantů v Seattlu a poté zřejmě někoho postřelil. Úřady uvádí, že muž je ve vazbě, jedna postřelená osoba je ve nemocnici ve stabilizovaném stavu," popsal incident reportér deníku The New York Times. O tom, že je postřelený ve stabilizovaném stavu, informovali také hasiči.

Here's is more complete footage of what happened in Seattle, with the car speeding in, an apparent shooting, and the man getting out with a gun.pic.twitter.com/PnDbHwYy28

— Mike Baker (@ByMikeBaker) June 8, 2020

Do davu řidič nenajel a ani nikoho nesrazil. Poté, co mu demonstranti cestu přehradili, zastavil. Ještě než z vozu vystoupil, postřelil jednoho z protestujících, který s k němu snažil bočním okénkem dostat. Dav, který předtím auto obstoupil, se po výstřelu rozprchnul. Když řidič vystoupil, mířil na demonstranty zbraní, na což lidé reagovali výkřiky zděšení.

Muž s pistolí či revolverem v ruce se následně vydal přímo k největšímu davu, kterým prošel k policejní linii. Někteří lidé zvedali ruce nad hlavu, jiní se snažili přikrčit k zemi, několik demonstrantů ho ale pronásledovalo. Před policií muž zvedl ruce nad hlavu a nechal se zadržet.

Zraněný, který byl identifikován jako 27letý Daniel a který byl postřelen do ruky, z místa incidentu odešel za doprovodu zdravotníků. "Viděl jsem přijíždět auto. Chytil jsem ho, praštil jsem ho do tváře. Slyšel jsem výstřel, který mě zasáhl do ruky," řekl podle The Washington Post. "Jediné, co jsem chtěl, bylo chránit lidi," dodal.

Protesty vyvolané smrtí černocha George Floyda trvají ve Spojených státech už skoro dva týdny a podle pozorovatelů je nyní u organizátorů patrná snaha přetavit počáteční rozhořčení lidí ve stabilní úsilí o systémové změny. Víkendové akce nepřinesly zdaleka tolik vypjatých okamžiků jako ty z předchozího týdne a podle agentury Reuters bylo možné v mnoha případech mluvit o takřka slavnostní náladě.

Na některých místech lidé v neděli malovali slogany doprostřed ulic po vzoru iniciativy z Washingtonu, kde v pátek vznikl obří žlutý nápis, který podobně jako transparenty z demonstrací vzkazuje, že "na černošských životech záleží".

#BlackLivesMatter pic.twitter.com/OQg6977n5r

— Muriel Bowser (@MurielBowser) June 5, 2020

Stejný vzkaz vytvářely desítky lidí v kalifornském Oaklandu, ve městě Raleigh v Severní Karolíně zase lidé velkým žlutým písmem na ulici napsali End Racism Now ("okamžitě konec rasismu").

Tisíce lidí pochodovaly za "sociální spravedlnost" v Milwaukee, v čele s hráči místního basketbalového klubu Milwaukee Bucks. V davu demonstrantů u Bílého domu ve Washingtonu zase byl i senátor Mitt Romney, který patří k nejhlasitějším kritikům prezidenta Trumpa z řad republikánských politiků.

"Potřebujeme hlas proti rasismu. Potřebujeme mnoho hlasů proti rasismu a proti brutalitě. Musíme se vzchopit a říct, že na černošských životech záleží," odpověděl Romney reportérce na otázku, proč pro něj bylo důležité na manifestaci přijít.

Demonstranty ve městě Mount Pleasant v Jižní Karolíně podle televize CNN nadchl projevem šéf místní policie Carl Ritchie, který následně s místními absolvoval trasu pochodu. "Tahle profese má spočívat v tom, že chráníme a sloužíme," řekl o své práci. "Poté, co tenhle pochod skončí, musí dialog pokračovat. Myslím, že to je něco, kde obě strany selhávají," uvedl.

Zprávy z nedělních shromáždění byly diametrálně odlišné od dění z předešlého víkendu, kdy mnohá americká města zažila rabování obchodů a jiné výtržnosti, zatímco na sociálních sítích kolovala videa tvrdých policejních zásahů proti demonstrantům i novinářům.

Zároveň ale přetrvávají obavy z toho, že pokračující protesty přispějí k šíření koronaviru. Podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma by lidé po účasti na manifestaci měli počítat s tím, že byli nákaze vystaveni. "Nechte se otestovat. Nechte se otestovat," vzkazoval v neděli. Dodal, že newyorské úřady zřídí 15 testovacích center určených pro účastníky protestů.

Témata:  Black lives matter demonstrace v USA George Floyd New York USA

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.