reklama

Turecko na konci června podepsalo se Švédskem a Finskem memorandum , které mělo odblokovat přístup obou severských zemí do NATO, který blokovala právě Ankara. V dokumentu se obě skandinávské země zavázaly k užší spolupráci s Tureckem v boji proti terorismu. Od toho si turečtí představitelé mimo jiné slibovali vydání 33 lidí, mezi kterými jsou i příslušníci údajných teroristických organizací. Ankara mezi ně řadí například kurdské oddíly YPG v Sýrii, organizaci duchovního Fethullaha Gülena či Stranu kurdských pracujících (PKK), která je rovněž na seznamu teroristických skupin v USA a EU.

Švédsko ale podle tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga dosud vydalo jen "běžné zločince". Stockholm trvá na tom, že o těchto záležitostech rozhodují nezávislé soudy.

Vstup Švédska a Finska do Severoatlantické aliance je podmíněn ratifikací ve všech 30 členských zemí NATO. Kromě Turecka tak ještě neučinilo mimo jiné Česko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan již dříve pohrozil, že ratifikaci nenechá projednat v parlamentu, pokud Ankara nebude spokojená s plněním červnového memoranda.