Švédsko očekává, že Maďarsko a Turecko již brzy přistoupí k hlasování o švédské žádosti o vstup do Severoatlantické aliance. Prohlásil to dnes švédský ministr zahraničí Tobias Billström v Helsinkách po schůzce se svým finským protějškem Pekkou Haavistem. Podle agentury Reuters Švédsko zaslalo na začátku října Ankaře dopis, kde uvádí opatření, které přijalo v souvislosti s tureckými požadavky.
Švédsko a Finsko požádaly o členství v NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Turecka, které je viní z podpory kurdských skupin, jež Ankara pokládá za teroristické. Severským zemím chybí také maďarský souhlas.
"Vývoj v Maďarsku vnímáme jako pozitivní a domníváme se, že tam, stejně jako v Turecku, bude parlament o těchto otázkách brzy hlasovat a ratifikační proces bude dokončen," uvedl Billström.
"Nic nenapovídá tomu, že bychom neměli dostat od parlamentu v Budapešti pozitivní odpověď," dodal šéf švédské diplomacie.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes uvedl, že je připraven sejít se v Ankaře s novým švédským premiérem Ulfem Kristerssonem k jednání o žádosti Stockholmu o vstup do NATO. Podle něj bude návštěva švédského ministerského předsedy příležitostí prověřit upřímnost švédské vlády při plnění podmínek, jimiž Turecko podmiňuje ratifikaci.
"Náš postoj se nezměnil. V boji proti terorismu neexistuje kompromis a my nemáme v úmyslu dělat jakékoli ústupky," prohlásil Erdogan. Podle něj se ovšem švédský premiér Kristersson vyslovil "ve prospěch boje proti terorismu a teroristům".
Na začátku října Stockholm zaslal Ankaře dopis, ve kterém uvádí opatření, jež Švédsko přijalo v souladu s memorandem, které podepsalo s Tureckem na summitu NATO v Madridu v červnu, uvedla agentur Reuters, která se s diplomatickým textem seznámila. Po uzavření memoranda státy NATO rozhodly zahájit přístupový proces Finska a Švédska. Stockholm tvrdí, že švédská policie zpřísnila postup vůči představitelům Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci, a analyzuje působení PKK v zemi. Švédská policie se také setkala s představiteli tureckých tajných služeb.
V dopise se Stockholm také zavazuje zabývat se rychle a důkladně žádostmi o vydání členů údajných teroristických organizací do Turecka. Ankara tvrdí, že Švédsko v této oblasti nespolupracuje dostatečně. V dopise stojí, že Švédsko jednoho tureckého občana v létě vydalo. Švédští představitelé již dříve uvedli, že o vydávání do zahraničí rozhodují soudy na základě švédských zákonů a mezinárodních umluv.
Minulý měsíc Švédsko oznámilo, že zruší zbrojní embargo uvalené na Turecko v roce 2019 po turecké vojenské operaci proti kurdským milicím YPG v Sýrii. Krok Stockholmu byl vnímán jako snaha zajistit si souhlas Ankary se vstupem do NATO, uvedla agentura AP.
Témata: Švédsko, NATO (Severoatlantická aliance)
Související
15. srpna 2024 19:43
8. července 2024 21:18
15. června 2024 20:23
29. května 2024 16:54
28. května 2024 19:22
23. dubna 2024 22:25