Švédsko a Finsko požádaly o členství v NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Turecka, které je viní z podpory kurdských skupin, jež Ankara pokládá za teroristické. Severským zemím chybí také maďarský souhlas.

"Vývoj v Maďarsku vnímáme jako pozitivní a domníváme se, že tam, stejně jako v Turecku, bude parlament o těchto otázkách brzy hlasovat a ratifikační proces bude dokončen," uvedl Billström.

"Nic nenapovídá tomu, že bychom neměli dostat od parlamentu v Budapešti pozitivní odpověď," dodal šéf švédské diplomacie.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes uvedl, že je připraven sejít se v Ankaře s novým švédským premiérem Ulfem Kristerssonem k jednání o žádosti Stockholmu o vstup do NATO. Podle něj bude návštěva švédského ministerského předsedy příležitostí prověřit upřímnost švédské vlády při plnění podmínek, jimiž Turecko podmiňuje ratifikaci.

"Náš postoj se nezměnil. V boji proti terorismu neexistuje kompromis a my nemáme v úmyslu dělat jakékoli ústupky," prohlásil Erdogan. Podle něj se ovšem švédský premiér Kristersson vyslovil "ve prospěch boje proti terorismu a teroristům".

Na začátku října Stockholm zaslal Ankaře dopis, ve kterém uvádí opatření, jež Švédsko přijalo v souladu s memorandem, které podepsalo s Tureckem na summitu NATO v Madridu v červnu, uvedla agentur Reuters, která se s diplomatickým textem seznámila. Po uzavření memoranda státy NATO rozhodly zahájit přístupový proces Finska a Švédska. Stockholm tvrdí, že švédská policie zpřísnila postup vůči představitelům Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci, a analyzuje působení PKK v zemi. Švédská policie se také setkala s představiteli tureckých tajných služeb.

V dopise se Stockholm také zavazuje zabývat se rychle a důkladně žádostmi o vydání členů údajných teroristických organizací do Turecka. Ankara tvrdí, že Švédsko v této oblasti nespolupracuje dostatečně. V dopise stojí, že Švédsko jednoho tureckého občana v létě vydalo. Švédští představitelé již dříve uvedli, že o vydávání do zahraničí rozhodují soudy na základě švédských zákonů a mezinárodních umluv.

Minulý měsíc Švédsko oznámilo, že zruší zbrojní embargo uvalené na Turecko v roce 2019 po turecké vojenské operaci proti kurdským milicím YPG v Sýrii. Krok Stockholmu byl vnímán jako snaha zajistit si souhlas Ankary se vstupem do NATO, uvedla agentura AP.