reklama

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Experti zaznamenali určitý pozitivní vývoj v přístupu USA ke globálním hrozbám po odchodu Donalda Trumpa z prezidentského úřadu. Jak uvádějí světové agentury, Trump byl nepředvídatelný a byl známý provokativními výroky.

Když se před rokem ujal úřadu Joe Biden, dohodly se USA a Rusko na prodloužení odzbrojovací dohody Nový START, která omezuje jaderný arzenál. Bidenova administrativa se rovněž chce vrátit k dohodě o íránském jaderném programu a vrátila se k pařížské klimatické dohodě, od nichž USA za Trumpa odstoupily.

Vědci ale upozorňují, že přetrvává napětí ve vztazích USA s Ruskem i Čínou a že všechny tyto tři země pracují na modernizaci jaderné technologie a vývoji hypersonických střel.

"Pokud se to nezastaví, může to být začátek nového nebezpečného jaderného soupeření," soudí vědci. Nebezpečí zvyšují jaderné ambice Severní Koreje a také zatím neúspěšné pokusy udržet při životě dohodu o íránském jaderném programu. Nebezpečným ohniskem je rovněž Ukrajina a stahování ruských vojáků k její hranici přispívá ke zvyšování napětí.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.