reklama

"Naléháme na Tálibán, aby využil tuto chvíli a získal důvěru a dobrou víru mezinárodního společenství skrze uznání a ochranu základních lidských práv, která náleží každé dívce a ženě," řekl Guterres při jednání Rady bezpečnosti.

Mezinárodní společenství podle něj na druhé straně musí posílit podporu Afghánců, a to zejména uvolněním zmraženého majetku ze strany Světové banky a Spojených států.

"Více než polovina Afghánců čelí extrémní míře hladu," uvedl Guterres s tím, že některé rodiny musí "prodávat své děti, aby si koupily jídlo". Mezinárodní společenství by podle něj mělo zmírnit podmínky a pravidla, která brání afghánskému hospodářství v růstu a komplikují humanitární operace OSN.

"Musíme dát finančním institucím a obchodním partnerům právní záruky, aby pracovali s humanitárními organizacemi beze strachu, že porušují sankční nařízení," dodal Guterres.

Zhruba 9,5 miliardy dolarů (206 miliard Kč) z afghánské centrální banky zůstává zablokováno mimo zemi. Afghánistán přišel o velkou část mezinárodní finanční podpory loni v srpnu, kdy Tálibán převzal kontrolu nad zemí.

Mezinárodní dárci loni v prosinci souhlasili, že Světová banka uvolní 280 milionů dolarů (zhruba 6,3 miliardy Kč) na pomoc Afghánistánu skrze Světový potravinový program (WFP) a Dětský fond OSN (UNICEF). Podle odborníků jde o jednu z možností, jak pomoci afghánskému obyvatelstvu, aniž by peníze dostala vláda Tálibánu.

"Naléhavě potřebujeme uvolnit dalších 1,2 miliardy dolarů (26 miliard Kč, ze zmražených afghánských fondů), abychom Afgháncům pomohli přežít zimu," uvedl Guterres, podle kterého je klíčová rychlost tohoto kroku.

Na pomoc Afghánistánu je zároveň podle zvláštní zmocněnkyně OSN pro Afghánistán Deborah Lyonsové potřeba dalších 3,6 miliardy dolarů (78 miliard Kč). Částka poputuje na pokrytí základních potřeb Afghánců, včetně vzdělávání a zdravotnictví.

Podle údajů OSN hrozí nedostatek jídla až 55 procentům afgánské populace. Řada zemí po Tálibánu chce, aby respektoval práva žen a umožnil jim se vzdělávat.