Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tagesschau: Volby v Česku jsou o tom, zda hlasovat pro Babiše, nebo proti

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Prezidentské volby v České republice jsou o tom, zda volit Andreje Babiše, nebo hlasovat proti němu. V komentáři to na svém webu napsala zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD. Ta uvedla, že Babiš polarizuje společnost podobně jako dosluhující prezident Miloš Zeman, který po dvou funkčních období již nemůže kandidovat.

"V prezidentských volbách v Česku si musí voliči odpovědět především na otázku, zda jsou pro Babiše, nebo proti němu," uvedla Tagesschau. "Ideálnější finále pro svou volební kampaň si Andrej Babiš mohl sotva představit: Překvapivé osvobození v procesu kvůli Čapímu hnízdu, schůzka s francouzským prezidentem v Paříži a odstoupení kandidáta, který mohl těžit i na jeho úkor," poznamenala.

Tagesschau tak poukázala na Babišův soudní úspěch, jeho následné setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a nečekané odstoupení Josefa Středuly z volební kampaně.

Relace německým čtenářům vysvětlila, že někdejší český premiér, multimiliardář a zakladatel koncernu Agrofert je spolu s proevropskými Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou jedním ze tří favoritů a že se předpokládá, že se také dostane do očekávaného druhého kola volby. "Pro většinu Čechů je to především hlasování pro populistu, nebo proti němu," uvedla Tagesschau. Babiš se podle ní opírá o stabilní 30procentní skupinu příznivců, především starších lidí z venkova a s nižším vzděláním. "Odpouštějí mu jako "úspěšnému podnikateli" a zastánci seniorů všechny skandály, i proces s obviněním z podvodů s dotacemi EU," uvedla Tagesschau.

Ta rovněž napsala, že Babiš se netají obdivem k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi a ač podpořil Ukrajinu, tak nyní hovoří o tom, že je čas podpořit výrazněji české obyvatelstvo. "Zda to bude stačit na vítězství, je zcela otevřené," dodala.

Tagesschau také informovala o tom, že český prezident má převážně reprezentativní funkce, které ale Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus neustále rozšiřovali.

Témata:  prezidentské volby 2023 Andrej Babiš

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy