Afghánské radikální hnutí Tálibán nepočítá s příměřím pro Afghánistán, zvažuje jen omezení násilných akcí. Hnutí to uvedlo v dnešním prohlášení pro média, z nějž citovala agentura AFP. Agentura AP v neděli napsala, že Tálibán souhlasí s dočasným příměřím v celé zemi, což by mohlo umožnit podpis mírové dohody se Spojenými státy.
Organizace dnes ale vydala tiskové prohlášení, v němž uvádí, že Tálibán s příměřím pro Afghánistán nepočítá. "Islámský emirát Afghánistánu nemá příměří v plánu," cituje AFP z textu. "Američané požadovali omezení násilí, což nyní emirát posuzuje," stojí dále v prohlášení, podle nějž "média (v neděli) zveřejnila mylnou informaci".
Agentura AP v neděli uvedla, že by příměří mělo umožnit další vyjednávání s USA a následný podpis mírové dohody. Spojené státy by tak mohly z Afghánistánu stáhnout své vojáky. Washington s Tálibánem donedávna skutečně vyjednával, rozhovory ale přerušil po atentátu spáchaném v prosinci u základny Bagrám. Přihlásil se k němu Tálibán a o život přišli dva civilisté.
Dnes členové Tálibánu zaútočili na stanici provládních milicí v provincii Džauzdžán na severu země. O život připravili 14 členů afghánských ozbrojených sil, z nichž jeden byl podle mluvčího provinčního guvernéra policista a zbylí patřili k provládní milici. Pět milicionářů bylo zraněno a dva se pohřešují. Mluvčí řekl, že se útok podařilo odrazit poté, co byly na místo přivolány posily.
O bojích v Afghánistánu vydala zprávu také americká armáda, podle níž bylo v minulých 24 hodinách v celé zemi při několika akcích zabito 30 členů Tálibánu.
Hnutí, které kdysi Afghánistánu vládlo a bylo svrženo mezinárodní koalicí v roce 2001, nyní ovládá nebo má značný vliv na polovině afghánského území. Kromě něj v zemi působí také bojovníci Islámského státu. AP píše, že radikálové dosáhli nejsilnějšího postavení v zemi za minulých 18 let.
USA před podpisem případné mírové dohody požadují právě příměří. Umožnilo by jim to poslat část ze svých 12.000 vojáků domů.
K nedělní zprávě o tom, že Tálibán na podobné řešení přistoupil, se Bílý dům nevyjádřil. Jasné v neděli ani nebylo, kdy by měl klid zbraní začít ani jak dlouho by měl trvat. Podle AP se hovořilo o deseti dnech. USA příměří podmiňují také závazkem Tálibánu, že se Afghánistán nestane základnou teroristických skupin.
Témata: Tálibán, Afghanistán, USA
Související
29. dubna 2024 14:19
6. ledna 2023 15:43
20. prosince 2022 19:10
25. srpna 2022 14:22
4. srpna 2022 15:25
3. srpna 2022 13:43