reklama

Další představitel Tálibánu agentuře Reuters řekl, že povstalci jsou připraveni převzít kontrolu nad celým letištěm, jakmile jim k tomu dají souhlas USA. "Mohlo by se to stát již tento víkend," uvedl.

Mluvčí Pentagonu Kirby uvedl, že provoz letiště je plně pod kontrolou Američanů. "Nestarají se (tálibové) o vstupní brány ani o jakoukoliv jinou operaci na letišti," prohlásil.

Podle předchozích informací na letišti v Kábulu působí přes 5000 amerických vojáků. Z vojenské části letiště odlétají evakuační lety. Podle Pentagonu z Kábulu odletělo ve čtvrtek na 8500 lidí na palubě amerických letadel a další 4000 lidí díky spojům ostatních zemích.

Agentury dnes uvedly, že Tálibán jedná s některými zeměmi o poskytnutí technické pomoci s provozem letiště. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že jeho země s Tálibánem o záležitosti jedná. Kábul dnes opustili turečtí vojáci, na místě ale zůstala skupina tureckých techniků. Ankara se ale obává o jejich bezpečnost poté, co zemi opustí zahraniční vojáci. Podle televize Al-Džazíra Tálibán uvažuje, že by se s podobnou žádostí o technickou pomoc obrátil i na Katar.

reklama