reklama

Představitel Tálibánu uvedl, že v Kábulu má hnutí pod kontrolou téměř všechna hlavní kontrolní stanoviště. Bojovníci přitom dostali rozkaz, že nesmí ublížit žádnému civilistovi a musí Afgháncům umožnit návrat ke každodenním aktivitám. Agentura AP napsala, že ulice v centru Kábulu byly dnes ráno převážně prázdné a většina lidí se ukrývala ve svých domovech.

Chaotická situace ale přetrvává na kábulském mezinárodním letišti, jež zaplavily davy lidí ve snaze dostat se země. Agentura Reuters s odvoláním na svědky napsala, že na letišti zahynulo nejméně pět lidí. Jeden ze svědků řekl, že viděl odvážet autem pět bezvládných těl. Další svědek prohlásil, že není jasné, zda oběti zemřely v tlačenici, nebo je zabila střelba. Tálibán slíbil, že lidem, kteří jsou nyní na kábulském letišti, umožní vrátit se v bezpečí do svých domovů.

Islamistické hnutí, které v minulosti nechvalně proslulo násilnostmi, se nyní snaží ukázat mírnější tvář a tvrdí, že bude respektovat práva žen a bude chránit cizince i Afghánce. Obavy o osud žen a dívek pod vládou Tálibánu vyjádřil v neděli mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres.

reklama