Hnutí uvádí, že je mu ctí oslavit Den nezávislosti v okamžiku, kdy přemohlo Spojené státy a donutilo Američany stáhnout se z Afghánistánu. Oceňuje také afghánský lid za jeho pomoc na cestě zpět k nezávislosti. Tálibán rovněž slíbil rekonstrukci státu v rámci islámského systému, napsala o obsahu prohlášení čínská státní televize CGTN.

Označení Islámský emirát Afghánistán používal Tálibán již v letech 1996 až 2001, kdy v zemi vládl. Podle serveru Insider se tehdejší režim vyznačoval brutalitou a neuctivým zacházením se ženami. Uznalo ho jen několik málo států, mezi nimi Pákistán, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty a Turkmenistán, uvádí Insider.

O vyhlášení emirátu se spekuluje již několik dní, představitel Tálibánu dříve sdělil médiím, že tento krok hnutí učiní v kábulském prezidentském paláci, který tálibové dobyli před několika dny.

Na přelomu 19. a 20. století Afghánistán s koloniální Británii vedl celkem tři války o vlastní nezávislost, nakonec byla britská vojska poražena v červnu 1919. Afghánistán pak 19. srpna 1919 vyhlásil nezávislost.