Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tažení proti homosexuálům? EU peskuje Polsko za diskriminaci sexuálních menšin

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Poslanci Evropského parlamentu (EP) dnes odsoudili diskriminaci lidí s menšinovou sexuální orientací, které se dopouštějí polské úřady. V reakci na vyhlášení "zón bez ideologie LGBTI" v desítkách polských měst europoslanci rovněž vyzvali polskou vládu, aby proti postupu místních samospráv zakročila.

EP přijal usnesení na podporu sexuálních menšin v katolickém Polsku poté, co během letošního roku téměř osm desítek obcí či okresů stanovilo různá pravidla namířená proti LGBTI komunitě. Její zkratka označuje lesbičky, gaye, bisexuály a transgenderové osoby.

Prosto z drukarni jadą do drugiej drukarni byście mogli je otrzymać wraz z najbliższym wydaniem tygodnika #GazetaPolska - #StrefaWolnaOdLGBT pic.twitter.com/cjCL5wTgG3

— Gazeta Polska (@GPtygodnik) July 19, 2019

"EP vyzývá Polsko, aby rázně odsoudilo diskriminaci LGBTI lidí, včetně té ze strany místních úřadů, a bez výjimky zrušilo rezoluce útočící na práva LGBTI," uvedli europoslanci v usnesení schváleném výraznou většinou hlasů. Pro text hlasovalo 463 evropských zákonodárců, proti se postavilo 107. Dalších 105 se hlasování zdrželo.

Europarlament se v usnesení postavil za práva sexuálních menšin ve všech členských státech a vyzval Evropskou komisi (EK), aby podnikla konkrétní kroky k jejich zajištění. V případě Polska to podle europoslanců může být i prostřednictvím současného řízení za porušování unijních hodnot, které proti Varšavě Brusel vede.

Polské obce se ve svých rezolucích hlásí ke křesťanské tradici a kultuře, s nimiž podle nich není tolerance k sexuálním menšinám v souladu, neboť útočí na autoritu rodiny či vývoj dětí.

Některé obce odmítají spolupracovat s nevládními organizacemi, které se ochraně práv menšin věnují. Tyto kroky kritizoval polský ombudsman, podle něhož mohou porušovat princip rovného přístupu k občanům.

Lidé s menšinovou orientací však čelí verbálním útokům i z nejvyšších míst polské politiky. Předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński letos na jaře hnutí LGBTI označil za hrozbu pro polský národ.

Jeho nacionálně konzervativní uskupení pak v říjnu obhájilo jednobarevnou parlamentní většinu ve volbách, před nimiž učinilo kritiku sexuálních menšin jedním z témat kampaně.

Témata:  homosexuálové Polsko EU

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy