reklama

EP přijal usnesení na podporu sexuálních menšin v katolickém Polsku poté, co během letošního roku téměř osm desítek obcí či okresů stanovilo různá pravidla namířená proti LGBTI komunitě. Její zkratka označuje lesbičky, gaye, bisexuály a transgenderové osoby.

"EP vyzývá Polsko, aby rázně odsoudilo diskriminaci LGBTI lidí, včetně té ze strany místních úřadů, a bez výjimky zrušilo rezoluce útočící na práva LGBTI," uvedli europoslanci v usnesení schváleném výraznou většinou hlasů. Pro text hlasovalo 463 evropských zákonodárců, proti se postavilo 107. Dalších 105 se hlasování zdrželo.

Europarlament se v usnesení postavil za práva sexuálních menšin ve všech členských státech a vyzval Evropskou komisi (EK), aby podnikla konkrétní kroky k jejich zajištění. V případě Polska to podle europoslanců může být i prostřednictvím současného řízení za porušování unijních hodnot, které proti Varšavě Brusel vede.

Polské obce se ve svých rezolucích hlásí ke křesťanské tradici a kultuře, s nimiž podle nich není tolerance k sexuálním menšinám v souladu, neboť útočí na autoritu rodiny či vývoj dětí.

Některé obce odmítají spolupracovat s nevládními organizacemi, které se ochraně práv menšin věnují. Tyto kroky kritizoval polský ombudsman, podle něhož mohou porušovat princip rovného přístupu k občanům.

Lidé s menšinovou orientací však čelí verbálním útokům i z nejvyšších míst polské politiky. Předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński letos na jaře hnutí LGBTI označil za hrozbu pro polský národ.

Jeho nacionálně konzervativní uskupení pak v říjnu obhájilo jednobarevnou parlamentní většinu ve volbách, před nimiž učinilo kritiku sexuálních menšin jedním z témat kampaně.