Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tchaj-wan má před sebou volbu mezi mírem a válkou, řekl tchajwanský exprezident

Tchaj-wan
Tchaj-wan
Foto: Pixabay

Napětí ve vztazích s Pekingem se za současné tchajwanské vlády vystupňovalo, ostrov si tak v budoucnu bude muset vybrat mezi mírem a válkou. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil tchajwanský exprezident Ma Jing-ťiou, když se vrátil ze své dvanáctidenní návštěvy pevninské Číny. Vládnoucí tchajwanská Demokratická pokroková strana (DPP) prezidentky Cchaj Jing-wen cestu kritizovala.

"Naše administrativa nadále vede Tchaj-wan do nebezpečí. Budoucnost je volbou mezi mírem a válkou," řekl Ma. Exprezident je prvním bývalým nebo současným vůdcem Tchaj-wanu, který navštívil pevninskou Čínu od roku 1949, kdy se od ní ostrov oddělil.

Ma vládl na Tchaj-wanu od roku 2008 do roku 2016 a se svou národní stranou (Kuomintangem) prosazoval politiku spolupráce s Pekingem. Naopak Cchaj je vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou.

Maova návštěva přichází v době zvýšeného napětí ve vztazích s Čínou, které tento týden vyvolalo setkání Cchaj s předsedou americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym v Kalifornii. Peking na něj reagoval uvalením sankcí na vybrané americké organizace a tchajwanské představitele.

Peking v současné době stupňuje svůj politický a vojenský tlak, aby přiměl demokratickou tchajwanskou vládu k přijetí čínské svrchovanosti. Cchaj a její vláda to odmítají a tvrdí, že o suverenitě mohou rozhodovat pouze obyvatelé ostrova.

Demokratická pokroková strana (DPP) Maovu návštěvu kritizovala. Podle exprezidenta ale cesta dokázala, že Tchaj-wan a Čína se mohou angažovat na základě zásady, že obě země jsou součástí jedné Číny, i když každá z nich může mít vlastní výklad tohoto pojmu.

Tchaj-wan by mohl s Čínou sdílet "společný politický základ", což by bylo v nejlepším zájmu tchajwanského lidu, uvedl Ma. Podle DPP se ale exprezident stal "komplicem" politiky jedné Číny a nevyužil příležitost bránit suverenitu Tchaj-wanu.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a vyzývá ostatní země světa, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan jako samostatný stát uznává jen 13 zemí, většinou malých států v Karibiku, Latinské Americe a Tichomoří. Evropská unie i Spojené státy, jako většina světa, respektují politiku jedné Číny.

Témata:  Tchaj-Wan Čína

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 10:01

Britům se ulevilo. Král Karel III. je zpět, plán se nemění

Britský král Karel III. byl poprvé spatřen na veřejnosti po nedávné hospitalizaci způsobené vedlejšími účinky probíhající léčby rakoviny. Monarcha byl viděn, jak opouští Clarence House v Londýně, přičemž mával a usmíval se na přítomné příznivce. Jeho veřejné vystoupení přineslo úlevu mnoha občanům, kteří s obavami sledovali zprávy o jeho zdravotním stavu. ​

Zdroj: Martin Šnajdr

Další zprávy