Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tchaj-wan má před sebou volbu mezi mírem a válkou, řekl tchajwanský exprezident

Tchaj-wan
Tchaj-wan
Foto: Pixabay

Napětí ve vztazích s Pekingem se za současné tchajwanské vlády vystupňovalo, ostrov si tak v budoucnu bude muset vybrat mezi mírem a válkou. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil tchajwanský exprezident Ma Jing-ťiou, když se vrátil ze své dvanáctidenní návštěvy pevninské Číny. Vládnoucí tchajwanská Demokratická pokroková strana (DPP) prezidentky Cchaj Jing-wen cestu kritizovala.

"Naše administrativa nadále vede Tchaj-wan do nebezpečí. Budoucnost je volbou mezi mírem a válkou," řekl Ma. Exprezident je prvním bývalým nebo současným vůdcem Tchaj-wanu, který navštívil pevninskou Čínu od roku 1949, kdy se od ní ostrov oddělil.

Ma vládl na Tchaj-wanu od roku 2008 do roku 2016 a se svou národní stranou (Kuomintangem) prosazoval politiku spolupráce s Pekingem. Naopak Cchaj je vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou.

Maova návštěva přichází v době zvýšeného napětí ve vztazích s Čínou, které tento týden vyvolalo setkání Cchaj s předsedou americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym v Kalifornii. Peking na něj reagoval uvalením sankcí na vybrané americké organizace a tchajwanské představitele.

Peking v současné době stupňuje svůj politický a vojenský tlak, aby přiměl demokratickou tchajwanskou vládu k přijetí čínské svrchovanosti. Cchaj a její vláda to odmítají a tvrdí, že o suverenitě mohou rozhodovat pouze obyvatelé ostrova.

Demokratická pokroková strana (DPP) Maovu návštěvu kritizovala. Podle exprezidenta ale cesta dokázala, že Tchaj-wan a Čína se mohou angažovat na základě zásady, že obě země jsou součástí jedné Číny, i když každá z nich může mít vlastní výklad tohoto pojmu.

Tchaj-wan by mohl s Čínou sdílet "společný politický základ", což by bylo v nejlepším zájmu tchajwanského lidu, uvedl Ma. Podle DPP se ale exprezident stal "komplicem" politiky jedné Číny a nevyužil příležitost bránit suverenitu Tchaj-wanu.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a vyzývá ostatní země světa, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan jako samostatný stát uznává jen 13 zemí, většinou malých států v Karibiku, Latinské Americe a Tichomoří. Evropská unie i Spojené státy, jako většina světa, respektují politiku jedné Číny.

Témata:  Tchaj-Wan Čína

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy