Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tchaj-wan má před sebou volbu mezi mírem a válkou, řekl tchajwanský exprezident

Tchaj-wan
Tchaj-wan
Foto: Pixabay

Napětí ve vztazích s Pekingem se za současné tchajwanské vlády vystupňovalo, ostrov si tak v budoucnu bude muset vybrat mezi mírem a válkou. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil tchajwanský exprezident Ma Jing-ťiou, když se vrátil ze své dvanáctidenní návštěvy pevninské Číny. Vládnoucí tchajwanská Demokratická pokroková strana (DPP) prezidentky Cchaj Jing-wen cestu kritizovala.

"Naše administrativa nadále vede Tchaj-wan do nebezpečí. Budoucnost je volbou mezi mírem a válkou," řekl Ma. Exprezident je prvním bývalým nebo současným vůdcem Tchaj-wanu, který navštívil pevninskou Čínu od roku 1949, kdy se od ní ostrov oddělil.

Ma vládl na Tchaj-wanu od roku 2008 do roku 2016 a se svou národní stranou (Kuomintangem) prosazoval politiku spolupráce s Pekingem. Naopak Cchaj je vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou.

Maova návštěva přichází v době zvýšeného napětí ve vztazích s Čínou, které tento týden vyvolalo setkání Cchaj s předsedou americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym v Kalifornii. Peking na něj reagoval uvalením sankcí na vybrané americké organizace a tchajwanské představitele.

Peking v současné době stupňuje svůj politický a vojenský tlak, aby přiměl demokratickou tchajwanskou vládu k přijetí čínské svrchovanosti. Cchaj a její vláda to odmítají a tvrdí, že o suverenitě mohou rozhodovat pouze obyvatelé ostrova.

Demokratická pokroková strana (DPP) Maovu návštěvu kritizovala. Podle exprezidenta ale cesta dokázala, že Tchaj-wan a Čína se mohou angažovat na základě zásady, že obě země jsou součástí jedné Číny, i když každá z nich může mít vlastní výklad tohoto pojmu.

Tchaj-wan by mohl s Čínou sdílet "společný politický základ", což by bylo v nejlepším zájmu tchajwanského lidu, uvedl Ma. Podle DPP se ale exprezident stal "komplicem" politiky jedné Číny a nevyužil příležitost bránit suverenitu Tchaj-wanu.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a vyzývá ostatní země světa, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan jako samostatný stát uznává jen 13 zemí, většinou malých států v Karibiku, Latinské Americe a Tichomoří. Evropská unie i Spojené státy, jako většina světa, respektují politiku jedné Číny.

Témata:  Tchaj-Wan Čína

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.