reklama

Zjištění jen potvrzují dřívější zprávy amerických médií, podle nichž varování od ledna přicházela vedle tajných služeb také od zdravotnických odborníků i prezidentových poradců. Trump přesto po zhoršení situace ve své zemi uváděl, že pandemie přišla zcela nečekaně a že vývoj nebylo možné předpokládat. Na pondělní tiskové konferenci v Bílém domě pak řekl, že "to mohlo být zastaveno", přičemž ale zřejmě měl na mysli reakci Číny, odkud se virus začal šířit.

Hlášení tajných služeb pro Trumpa opakovaně upozorňovala na to, že Peking potlačuje informace o nakažlivosti nového koronaviru i jeho smrtící povaze. Rovněž nastiňovala potenciální politické a ekonomické důsledky, uvádí WP s odvoláním na nejmenované zdroje.

"Varování ale podle všeho nezabrala," pokračuje list. Podle WP Trump hlášení tajných služeb označovaná jako PDB (President’s Daily Brief) často nečte a někdy bývá netrpělivý i při ústním shrnutí, které mu je podáváno dvakrát nebo třikrát za týden.

Během ledna a února Trump na veřejnosti odmítal uznat, že by virus SARS-CoV-2 mohl představovat výraznější hrozbu pro Spojené státy. Ujišťoval, že "všechno dobře dopadne", a spekuloval o tom, že virus by s příchodem teplejšího počasí mohl zcela vymizet. Na přelomu února a března ovšem začaly známé případy infekce v USA rychle přibývat a americká bilance brzy překonala všechny ostatní. Aktuálně je ze země hlášen milion nakažených, z nichž více než 56.000 nepřežilo.

Razantnější kroky ze strany šéfa Bílého domu přišly až ve druhém březnovém týdnu. Trump nejdříve ohlásil 30denní zákaz cest do USA z Evropy, následně vyhlásil stav nouze. O týden později přišel Bílý dům s doporučeními ohledně minimalizace kontaktů v populaci, rozsah a načasování karanténních opatření ale nechal na jednotlivých státech USA. Ne ve všech guvernéři nařídili obyvatelům izolaci.

Mluvčí amerického prezidenta v reakci na informace WP uvedl, že Trump se "postavil krizi čelem" a přijal "brzká, agresivní a historická opatření na ochranu zdraví a majetku amerického lidu". Úřad šéfa amerických tajných služeb (DNI), který ranní hlášení pro prezidenta sestavuje, zase sdělil, že tvrzení deníku nejsou ve všech podrobnostech pravdivá. Postoj však dále nevysvětlil.

reklama