Plánované mírové rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem, které oznámil americký prezident Donald Trump po telefonátech s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, vyvolaly vlnu kritiky v USA i v Evropě, uvedl server Kyiv Independent. Trump prohlásil, že jednání začnou „okamžitě“ a že příměří na Ukrajině je „v dohledné době“ možné.
„Právě jsem hovořil s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Rozhovor proběhl velmi dobře. On i prezident Putin chtějí mír. Projednávali jsme řadu témat souvisejících s válkou, ale především setkání, které se připravuje na pátek v Mnichově,“ napsal Trump.
Oznámil také, že americkou delegaci na Mnichovské bezpečnostní konferenci povedou viceprezident JD Vance a ministr zahraničí Marco Rubio.
Ministr obrany USA Pete Hegseth v této souvislosti uvedl, že je nereálné očekávat, že Ukrajina v rámci jednání obnoví své hranice z roku 2014, a že členství Ukrajiny v NATO není na stole.
Tyto výroky okamžitě vyvolaly ostrou kritiku amerických i evropských politických představitelů.
Senátor Richard Blumenthal označil Hegsethova slova za „kapitulaci a zradu“ Ukrajiny. Připomněl svou osobní podporu Kyjevu a zdůraznil, že Ukrajinci se nevzdají a budou pokračovat ve svém boji.
Kriticky se vyjádřil i republikánský kongresman Don Bacon, který vyzval Spojené státy, aby nezapomněly, kdo válku začal a kdo bombarduje ukrajinská města. „Musíme mít jasné morální stanovisko – kdo tuto válku zahájil, kdo ničí města a kdo je náš skutečný spojenec,“ uvedl.
Demokratický senátor Adam Schiff napsal: „Dnes prezident Trump zavolal našemu nepříteli, Rusku, ještě předtím, než zavolal našemu spojenci, Ukrajině.“
Evropští lídři se k situaci rovněž ostře vyjádřili. Bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk na sociální síti X napsal: „Potřebujeme mír. SPRAVEDLIVÝ MÍR. Ukrajina, Evropa a Spojené státy na tom musí pracovat společně. SPOLEČNĚ.“
Estonský politik Marko Mihkelson varoval, že „dnešek by mohl vstoupit do historie jako temný den pro Evropu,“ a vyzval evropské lídry k okamžité akci.
Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas znovu potvrdila neochvějnou podporu Ukrajině a její územní celistvosti. „Ukrajinská nezávislost a územní integrita jsou nepodmíněné,“ zdůraznila a vyzvala Evropu k posílení bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.
Prezident Zelenskyj i několik vysokých amerických představitelů, včetně zvláštního vyslance pro Ukrajinu a Rusko Keitha Kellogga a viceprezidenta JD Vance, se od 14. do 16. února zúčastní Mnichovské bezpečnostní konference. Očekává se, že právě mírová jednání budou klíčovým tématem jejich setkání.
Keith Kellogg se následně chystá navštívit Ukrajinu 20. února. Prezident Trump oznámil, že se v blízké době plánuje setkat se Zelenským, avšak neuvedl konkrétní místo ani datum jednání. Mírové rozhovory se tak stávají hlavním tématem nadcházejících diplomatických jednání a jejich výsledky budou mít zásadní dopad na další vývoj války na Ukrajině.
Témata: válka na Ukrajině, Donald Trump, Vladimír Putin
Související
12. února 2025 19:13
12. února 2025 10:59
11. února 2025 10:41
10. února 2025 15:37
10. února 2025 12:42