Moskva nicméně už Ankaru před pozemní operací varovala a snaží se od ní Erdogana odradit.

"Požádali jsme o jeho (ruskou) podporu ke společným rozhodnutím a možná i ke společným krokům v severní Sýrii," řekl podle deníku Daily Sabah Erdogan dnes novinářům před odletem do Turkmenistánu. "Neřekneme datum pro syrskou operaci, ale naše cíle jsou jasné. Chceme vytvořit třicet kilometrů do vnitrozemí bezpečnostní koridor u našich hranic," dodal turecký prezident s tím, že je odhodlán operaci spustit.

Nicméně náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov podle agentury TASS v pondělí zopakoval, že Rusko se snaží Ankaru přesvědčit, aby od plánu pozemní operace ustoupila. Před pozemní operací v předchozích dnech varovaly Ankaru i Spojené státy, podle nichž by se tak jen dále zvýšilo napětí v Sýrii.

Turecko provedlo na severu Sýrie od roku 2016 už několik operací, které zdůvodňuje bojem proti terorismu u svých hranic. Za teroristické turecká vláda považuje syrské kurdské milice YPG, které přitom v minulých letech bojovaly po boku USA proti teroristické organizaci Islámský stát.

Nejnovější chystanou pozemní operaci Ankara opět zdůvodňuje bojem proti YPG a také proti organizaci Strana kurdských pracujících (PKK), obě tyto skupiny viní z atentátu, při němž 13. listopadu na rušné třídě v Istanbulu zabila exploze šest lidí a dalších osm desítek osob zranila. PKK i YPG odpovědnost za atentát odmítají. Týden po atentátu turecká armáda začala ostřelovat pozice syrských kurdských milicí na severu Sýrie a také kurdských skupin na severu Iráku, kde působí i PKK. Posléze začala turecká vláda hovořit i o pozemní operaci na severu Sýrie.