Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko žádá Švédsko a Finsko, aby vydaly 33 osob s vazbami na Kurdy a Gülena

Muhammed Fethullah Gülen je turecký islámský učenec, myslitel, intelektuál, aktivista, teolog, autor a básník, obhájce vzdělání a emeritní kazatel. Je vůdcem náboženského hnutí, ke kterému se hlásí přes 10 milionů členů.
Muhammed Fethullah Gülen je turecký islámský učenec, myslitel, intelektuál, aktivista, teolog, autor a básník, obhájce vzdělání a emeritní kazatel. Je vůdcem náboženského hnutí, ke kterému se hlásí přes 10 milionů členů.
Foto: guardian.co.uk **www.guardian.co.uk**

Turecko dnes požádalo Švédsko a Finsko o vydání 33 osob, které Ankara podezřívá z terorismu kvůli údajným vazbám na Kurdskou stranu pracujících (PKK) a organizaci klerika Fetullaha Gülena. Stalo se tak den poté, co Turecko podpisem společného memoranda upustilo od svých předchozích výhrad vůči vstupu obou severských zemí do Severoatlantické aliance. Švédsko a Finsko uvedly, že při projednávání žádostí z Ankary se budou řídit vlastními zákony.

"Budeme usilovat o vydání teroristů z příslušných zemí v rámci nové dohody," citovala turecká televize NTV ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga. Ten odkazoval na memorandum, které v úterý podepsali ministři zahraničí Turecka, Švédska a Finska. V něm se mimo jiné uvádí, že dvojice skandinávských zemí se "bude zabývat dosud nevyřízenými žádostmi Turecka o deportaci či vydání podezřelých z terorismu".

Turecko blokovalo přistoupení Švédska a Finska k NATO kvůli obvinění, že ukrývají příslušníky obou hnutí. Dnešní žádost je podle tureckých médií prvním testem, zda bude dohoda dodržována.

"Podle nové dohody požádáme Finsko o vydání šesti členů PKK a šesti členů FETÖ a Švédsko o vydání deseti členů FETÖ a jedenácti členů PKK," uvedl Bozdag.

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová dnes novinářům v Madridu řekla, že Švédsko se bude při vyřizování žádostí z Turecka řídit svými zákony a mezinárodním právem. "Nikdy nevydáme (do Turecka) nikoho, kdo se nezapojil do teroristických aktivit," uvedla premiérka s tím, že je rovněž vyloučené vydání švédských občanů. Výsledek řízení bude podle ní záležet na informacích, které Ankara uvede ve svých žádostech.

Finský prezident Saul Niinistö uvedl, že o nových tureckých požadavcích nemá žádné informace. "Turecko si pravděpodobně interpretuje (úterní dohodu) na domácím poli po svém způsobu," uvedl finský prezident. Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto řekl deníku Helsingin Sanomat, že v úterý představitelé Turecka, Švédska a Finska nejednali o seznamu lidí, které chce Ankara nechat vydat na své území. Podle něj dohoda počítá jen s užší spoluprací úřadů a větší výměnou informací. "Obě země, Švédsko i Finsko, se pak zachovají v souladu s vlastní legislativou," uvedl šéf finské diplomacie.

PKK je Ankarou a jejími západními spojenci klasifikována jako teroristická organizace. Gülenovo hnutí Turecko označuje zkratkou FETÖ, tedy jako Fethullahovu teroristickou organizaci. Připisuje mu zosnování pokusu části turecké armády o puč z roku 2016 a jeho příznivce, i jen domnělé, pronásleduje a vězní.

Témata:  Turecko Fethullah Gülen Švédsko Finsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.