Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinci i Rusové řeší dilema. Další vojáky potřebují na dvou místech zároveň

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua

Na dvě oblasti se momentálně soustředí pozornost zahraničních pozorovatelů války na Ukrajině. Jde o Orichiv a Kupjansk, přičemž na jednom místě se snaží prorazit Ukrajinci, na druhém Rusové. Podle Londýna řeší obě strany konfliktu dilema, na které z těchto míst poslat další vojáky.

Vývoj na bojišti rozebralo britské ministerstvo obrany ve svém pravidelném shrnutí na sociální síti X. Ukrajinské síly pokračují v ofenzivní aktivitě v oblasti Orichivu v Záporožské oblasti na jihu země. Jednotky tam dosáhly první ruské hlavní obranné linie, hlásí Britové.

Ruská vojska tvořená primárně 58. kombinovanou armádou a výsadkáři se snaží zastavit ukrajinskou protiofenzivu, zatímco se sami pokouší o postup na severní ose kolem Kupjansku v Charkovské oblasti, tvrdí zahraniční pozorovatelé.

Rusové se podle Londýna snaží odvést pozornost Ukrajinců od protiofenzivy, konkrétně je chtějí donutit, aby rozdělili své lidské zdroje mezi Orichiv a Kupjansk.

"Když vezmeme v potaz mírné zisky kolem Kupjansku od začátku ukrajinské protiofenzivy v červnu, Rusko se jich velmi pravděpodobně snaží využít tím, že pokračuje v posilování této osy. Riskuje však dělení svých sil, zatímco se snaží zabránit ukrajinskému průlomu," konstatovalo ministerstvo.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.