Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinská armáda sestřelila ruský letoun Su-34

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua

Ukrajinská armáda sestřelila další ruský letoun Su-34. Podle serveru Ukrajinska pravda o tom v úterý informoval velitel ukrajinských vzdušných sil Mykola Oleščuk.

Oleščuk na svém účtu na platformě Telegram napsal: "Mínus ještě jeden Su-34 na východě" Ukrajiny.

BBC připomněla, že se nejedná o první letadlo typu Su-34, o kterém ukrajinská armáda tvrdí, že se jí ho podařilo sestřelit.

Velení ukrajinských ozbrojených sil i 17. února oznámilo, že byla sestřelena dvě letadla Su-34. O několik dní později bylo hlášeno sestřelení dalšího stíhacího bombardéru.

Su-34 je ruský taktický bombardér s dvoumístnou posádkou, vyvinutý společností Sukhoi jako nástupce letounu Su-24. Tento stroj je určen pro útoky na pozemní cíle a je schopen nést širokou škálu munice, včetně různých typů pum, střel a raket.

Su-34 má schopnost provádět dlouhé operační lety a disponuje pokročilými systémy navigace, cílení a obrany. Byl navržen tak, aby byl schopen operovat za všech povětrnostních podmínek a v různých terénech. Je v aktivní službě v ruském letectvu od roku 2014.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.