Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci to zkoušejí pod zemí. Maďarská policie objevila tunely do EU

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Maďarští policisté objevili na hranici se Srbskem dva tunely, které měly sloužit migrantům. Uvedla to agentura APA s odvoláním na maďarské policejní prezidium. Vláda v Budapešti během vrcholící migrační krize v roce 2015 nechala podél jižní hranice postavit plot s ostnatým drátem, aby zabránila běžencům v cestě do Maďarska.

Policie uvedla, že 34 metrů dlouhý tunel se nacházel u obce Ásotthalom, druhý měřil téměř 22 metrů a byl u vsi Csikéria. Tvrdí, že je strážci zákona našli brzy poté, co byly vyhloubeny, a už je zasypali. Jejich vchody byly ukryty pod roštím. V tunelech nebyly žádné vzpěry, a tak hrozilo, že se zřítí.

U podzemního průchodu u Ásotthalmu policisté zadrželi 44 migrantů, kteří se pokoušeli dostat ze Srbska do Maďarska. Tunelem u Csikérie se podle vyšetřovatelů nepodařilo proniknout nikomu.

Agentura APA připomíná, že běženci, kteří přicházejí ze Srbska a chtějí požádat o azyl v Maďarsku, tak mohou udělat jedině v tranzitních zónách Röszke a Tompa na hranicích mezi oběma zeměmi.

Vládu konzervativního premiéra Viktora Orbána kvůli její tvrdé protiimigrační politice často kritizují mezinárodní organizace o ochránci lidských práv. Maďarské úřady například obviňují, že běžence nechávají úmyslně hladovět.

Témata:  uprchlíci Maďarsko Srbsko

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.