Agentura AP napsala, že do přechodné vlády se dostaly osobnosti, které v uplynulých letech stály v čele boje proti koalici vedené Spojenými státy a vládě v Kábulu. V kabinetu zřejmě nezasedne nikdo, kdo by nebyl členem Tálibánu.

"Víme, že lidé v naší zemi čekají na novou vládu," řekl mluvčí hnutí Zabíhulláh Mudžáhid.

Zástupcem Achunda bude Abdul Ghaní Barádar, spoluzakladatel Tálibánu, který vedl jednání s USA a podepsal smlouvu o definitivním stažení amerických vojáků z Afghánistánu. Ministerstvo vnitra povede Sirádžuddín Hakkání, syn zakladatele sítě Hakkání, kterou Spojené státy považují za teroristickou organizaci. Ministrem obrany se stane Muhammad Jakúb, syn mully Muhammada Umara.

Agentura Reuters podotýká, že není jasné, jakou roli ve vládě bude hrát vůdce Tálibánu mulla Hajbatulláh Achúndzáda, který se na veřejnosti neukázal od pádu Západem podporovaného kabinetu. Na otázku BBC, proč ve vládě nejsou žádné ženy, zástupci Tálibánu uvedli, že podoba kabinetu ještě není konečná.

Tálibán se opakovaně snažil ujistit samotné Afghánce i mezinárodní společenství, že se nevrátí k brutálnímu stylu vlády, jaký země zažila v letech 1996 až 2001. Hnutí tehdy zavedlo drakonické tresty nebo znemožnilo dívkám a ženám vzdělávat se nebo chodit na veřejnost bez mužského doprovodu či mít zaměstnání.