reklama

Mezi oběma velmocemi je nyní v platnosti jediná velká dohoda regulující jaderné arzenály - tzv. nová smlouva START, kterou zástupci obou zemí podepsali v roce 2010 v Praze. Její platnost ale už v únoru příštího roku vyprší.

Nové kolo začalo v pondělí ráno. Večer už ruský diplomat Michail Uljanov na twitteru bez dalších podrobností oznámil, že rozhovory byly ukončeny.

Diplomaté obou zemí v průběhu dne nové vyjednávání podle agentury Reuters nechtěli příliš komentovat. "Uvidíme," řekl jen Billingslea. "Uvidíme, uvidíme. Vždy jsme plni naděje," podotkl pak jeho ruský protějšek, kterým je náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

"Konzultace obou zemí o strategické stabilitě jsou minulostí," sdělil v pondělí večer ruský diplomat Uljanov. Obě strany mají vydat prohlášení, uvedl diplomat, ale neupřesnil kdy. Billingslea ale ohlásil tiskovou konferenci k výsledkům schůzky na dnešek.

Smlouvu o omezení strategických útočných zbraní, označovanou jako nový START nebo také START 3, podepsali 8. dubna 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv. Týká se omezení arzenálů obou zemí na maximálně 1550 strategických jaderných hlavic a zahrnuje i pravidla vzájemné kontroly. V platnost vstoupila v roce 2011 a platí do 5. února 2021. Se vzájemným souhlasem může být prodloužena o pět let.

Americký prezident Donald Trump opakovaně apeloval na Čínu, aby se přidala k vyjednávání o dohodě, která by takzvaný nový START nahradila. Peking, který má podle odhadů kolem 300 jaderných zbraní, to ale vždy odmítl.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov zase v lednu obvinil Spojené státy, že se dialog o prodloužení smlouvy snaží přerušit. "Američané si myslí, že bez účasti Číny nemá smysl pokračovat," řekl tehdy ruský ministr zahraničí. Poukázal přitom na to, že Rusko proti účasti Číny nic nemá, nicméně respektuje její odmítavý postoj a nehodlá Peking ke změně stanoviska nutit.

reklama