Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Osud jaderné smlouvy z Prahy? Jednání USA a Ruska byla pozitivní, tvrdí diplomat

Jaderný výbuch
Jaderný výbuch
Foto: Pixabay

Nové kolo jednání o jaderném odzbrojení v pondělí ve Vídni absolvovaly Spojené státy a Rusko. Zvláštní zmocněnec amerického prezidenta pro jaderné odzbrojení Marshall Billingslea na twitteru večer po jeho skončení uvedl, že rozhovory byly "velmi pozitivní", strany se v zásadě shodly na druhém kole jednání a svolány byly technické pracovní skupiny.

Mezi oběma velmocemi je nyní v platnosti jediná velká dohoda regulující jaderné arzenály - tzv. nová smlouva START, kterou zástupci obou zemí podepsali v roce 2010 v Praze. Její platnost ale už v únoru příštího roku vyprší.

First round of Vienna talks very positive. Detailed discussions on full-range of nuclear topics. Technical working groups launched. Agreement in principle on second round. @MFA_Austria @mfa_russia pic.twitter.com/jnpNh2oZmh

— Ambassador Marshall S. Billingslea (@USArmsControl) June 22, 2020

Nové kolo začalo v pondělí ráno. Večer už ruský diplomat Michail Uljanov na twitteru bez dalších podrobností oznámil, že rozhovory byly ukončeny.

Diplomaté obou zemí v průběhu dne nové vyjednávání podle agentury Reuters nechtěli příliš komentovat. "Uvidíme," řekl jen Billingslea. "Uvidíme, uvidíme. Vždy jsme plni naděje," podotkl pak jeho ruský protějšek, kterým je náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

"Konzultace obou zemí o strategické stabilitě jsou minulostí," sdělil v pondělí večer ruský diplomat Uljanov. Obě strany mají vydat prohlášení, uvedl diplomat, ale neupřesnil kdy. Billingslea ale ohlásil tiskovou konferenci k výsledkům schůzky na dnešek.

Smlouvu o omezení strategických útočných zbraní, označovanou jako nový START nebo také START 3, podepsali 8. dubna 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv. Týká se omezení arzenálů obou zemí na maximálně 1550 strategických jaderných hlavic a zahrnuje i pravidla vzájemné kontroly. V platnost vstoupila v roce 2011 a platí do 5. února 2021. Se vzájemným souhlasem může být prodloužena o pět let.

Americký prezident Donald Trump opakovaně apeloval na Čínu, aby se přidala k vyjednávání o dohodě, která by takzvaný nový START nahradila. Peking, který má podle odhadů kolem 300 jaderných zbraní, to ale vždy odmítl.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov zase v lednu obvinil Spojené státy, že se dialog o prodloužení smlouvy snaží přerušit. "Američané si myslí, že bez účasti Číny nemá smysl pokračovat," řekl tehdy ruský ministr zahraničí. Poukázal přitom na to, že Rusko proti účasti Číny nic nemá, nicméně respektuje její odmítavý postoj a nehodlá Peking ke změně stanoviska nutit.

Témata:  jaderné zbraně USA Rusko smlouva START Sergej Lavrov

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 18:40

Loňská střelba na FF UK významněji zasáhla kolem 9000 lidí

Loňská tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) a s ní související události psychicky významněji zasáhly kolem 9000 lidí v Česku. Krizovou intervenci jim poskytovaly stovky odborníků. Ve zprávě o poskytnuté psychosociální pomoci to ve čtvrtek uvedla česká policie.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy