reklama

Americká vláda o svých plánech informuje členy Kongresu od minulého měsíce, mnoho konkrétních informací o evakuaci se ale zatím na veřejnost nedostalo. Není například jasné, kam budou evakuovaní umístěni na dobu, než se zpracují jejich žádosti o speciální víza.

Podle agentury Reuters se očekává, že jako první přijdou na řadu ti, kdo už o víza požádali. AP uvádí, že žádosti už podaly tisíce Afghánců, kteří v minulých letech pracovali pro Spojené státy, nemluvě o členech jejich rodin. Vládní činitel, který dnes ohlásil první evakuační lety na závěr měsíce, dodal, že další podrobnosti s ohledem na "operační bezpečnost" zveřejněny nebudou.

Několik zdrojů Reuters řeklo, že Bidenova administrativa by mohla plány ohledně transportu afghánských tlumočníků a překladatelů oficiálně představit už dnes. Bílý dům ani ministerstvo zahraničí tuto informaci ihned nekomentovaly. Prezident Biden čelí v poslední době tlaku zákonodárců z obou velkých politických stran, aby oznámil, jak hodlají USA podpořit Afghánce, kteří pomáhali americkým vojákům.

Washington chce podle posledního Bidenova vyjádření do konce srpna ukončit v Afghánistánu americkou misi, která začala na konci roku 2001 v reakci na teroristické útoky z 11. září. Konečné stahování jednotek ohlášené v dubnu bylo minulý týden z 90 procent hotové, uvedlo ministerstvo obrany. Proces, po němž má v asijské zemi zůstat jen asi 650 příslušníků americké armády, provází nový vzestup islamistického hnutí Tálibán, které nyní podle odborníků kontroluje značnou část Afghánistánu.

reklama